Koniec z nieświadomością dłużników - sąd będzie wiedział o przedawnieniu długu

Możliwość wejścia w życie nowych przepisów odnośnie przedawnienia długów zmusza windykatorów do szybkiego składania pozwów do sądu. Zmiany skrócą okres przedawnienia z 10 do 6 lat. Do tego każdy pozew będzie musiał zawierać informację o terminie wymagalności roszczenia, co od razu wskaże sądowi, czy doszło już do przedawnienia długu.

Długi, których termin przedawnienia będzie krótszy, zmobilizują zarówno dłużników, jak i wierzycieli do wykonania odpowiednich działań – tak wynika ze słów Adama Łąckiego, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów, w rozmowie z Telewizją WP. Adam Łącki wyjaśnił, że dzięki zmianom wierzyciele będą podejmować bardziej zdecydowane kroki dochodzenia spłaty roszczenia, z kolei osoby zadłużone przypomną sobie o swoich obowiązkach.

Przedawnione długi – jak to wygląda?

W sprawach o przedawnienie długów to dłużnik jest uznawany za słabszą stronę. Tymczasem może on nie wiedzieć o przedawnieniu, a sąd nie bada tej kwestii z urzędu. To na dłużniku spoczywa obowiązek wskazania, że doszło do przedawnienia długu. Jeśli nie jest on świadomy tego faktu lub nie uczestniczy w rozprawie, wówczas sąd może zobowiązać go do spłaty. Wiele firm windykacyjnych wykorzystywało niewiedzę dłużników i domagało się spłaty długów przedawnionych o kilkanaście lat. Możliwe zmiany prawne zakładają, że dla każdego pozwu trzeba będzie podać datę wymagalności roszczenia.

Zmiany w prawie i korzyści dla dłużników >>>

Kogo mają dotyczyć zmiany?

Skutki zmian w terminach przedawnienia mają dotyczyć nie tylko przyszłych długów, ale także roszczeń, do których doszło jeszcze przed wprowadzeniem zmian w kodeksie. Wszystko zależy od wyznaczonego terminu przedawnienia – jeśli do spłaty długu pozostało więcej niż sześć lat to dany dług będzie podlegał nowym przepisom. Jeśli aktualny termin przedawnienia będzie krótszy, wówczas nie ulegnie zmianie.

Sądy zalewane pozwami

Minister sprawiedliwości ogłosił możliwość zmian w lutym 2017 roku. Już w pierwszym półroczu ub.r. sądy wydały o 53 proc. więcej nakazów spłaty w sprawach cywilnych niż w 2016 roku. W sprawach gospodarczych wzrost wyniósł odpowiednio 42 proc. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Sejm już wkrótce uchwali zmiany. Stąd masowe składanie pozwów przez wierzycieli, które Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, uznał za „ucieczkę przed nowymi przepisami”.

Magazyn Porażka: Media kreują wyspy szczęśliwości, które dla wielu są po prostu nieosiągalne [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (6)
Przedawnienie długów. Skrócenie terminu przedawnienia
Zaloguj się
 • co.ty.powiesz

  Oceniono 3 razy 3

  I znów faszystowskie rządy kaczystów próbują naruszyć konstytucję! Wszystkie siły postępowe powinny się zjednoczyć i zablokować tę szkodliwą ustawę. A jak się nie uda w Sejmie, to pozostanie już tylko ulica i zagranica. Może wreszcie Bruksela na poważnie zajmie się naruszaniem w Polsce zasad demokracji i wartości europejskich!

 • vikosiula

  Oceniono 2 razy 2

  A co jeśli wierzyciel poda w pozwie dłuższy termin przedawnienia, np. 10 lat, a nie tak jak wynika z rodzaju roszczenia np. 6, a pozew wierzyciel składa w 7 roku? Tego też referendarze sądowi nie będą sprawdzać, tylko wydadzą nakaz zapłaty?

 • kiajk

  0

  Lepiej jednak sprawdzać kontrahentów przed podjęciem współpracy. Zdarzyło mi się raz uwierzyć na słowo i niestety to był błąd. Teraz sprawdzam certyfikat Rzetelna Firma i dzięki temu mam pewność, że pracuję z firmami bez długów.

 • Aaxa Axxa

  Oceniono 2 razy 0

  Komornicy to złodzieje i bandyci działający w zgodzie z prawem. Biedni ludzie pozbawieni opieki socjalnej, zaciągają chwilówki żeby mieć na opłacenie czynszu w kamienicach w których mieszkają od upadku komuny. Nie pracują bo są osobami starszymi i niepełnosprawnymi, jedynym ich źródłem utrzymania jest emerytura. Komornik wiedząc że nie może ściągnąć długu z kogoś kto nic nie posiada szuka więc innej osoby o takim samym imieniu i nazwisku i wywłaszcza wszystko co ma. Wpada do rodziny tej osoby i przymusem, szantażem lub zastraszeniem pozbawia mieszkań, oszczędności życia i wszystkich rzeczy. Nękają tylko biednych, słabych, oraz klasę robotniczą, która cokolwiek wypracowuje i ma wypłaty, nigdy ofiarą komornika nie stał się bogacki szef firmy, który prowadzi działalność z ograniczoną odpowiedzialnością, nigdy komornik nie zajął mienia polityka (z których niektórzy mają milionowe długi i nic sobie z tego nie robią), zwolniony z odpowiedzialności i w zgodzie z prawem piorący pieniądze z mafijnych interesów jest też Kościół Katolicki. Kraj bandycko-komorniczy, oto jest Polska.

 • ogniesteoczy

  Oceniono 2 razy 0

  na dlugi.info jakieś 2 miliony Polaków i wszyscy niewinni :P ;)

 • eks_windykator

  Oceniono 2 razy -2

  To nie jest „ucieczkę przed nowymi przepisami” tylko ratunek przed braku możliwości odzyskania pożyczonych osobom trzecim pieniądzom.
  Bo dłużnik kasę pożyczył a teraz będzie miał furtkę by pożyczonych pieniędzy nie oddać. Ot moje przemyślenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX