Światowy Dzień Bezdomnych Zwierząt. Jak możemy im pomóc?

Dziś obchodzimy Dzień Bezdomnych Zwierząt. Warto przypomnieć sobie o tym, że zwierzęta przebywające w schroniskach potrzebują naszej pomocy. Choć z roku na rok liczba podopiecznych w schroniskach maleje, to nadal są w nich takie, które na nowy dom czekają już kilka lat.

Dzień Bezdomnych Zwierząt to dobra okazja by przyjrzeć się statystykom. Szacuje się, że ok. 110 tysięcy zwierząt przebywa w schroniskach podlegających Inspekcji Weterynaryjnej - liczba ta nie uwzględnia domów tymczasowych i hoteli. Jednak coraz więcej pupili znajduje nowy dom. W jednym z warszawskich przytułków liczba mieszkańców schroniska zmniejszyła się aż czterokrotnie.

Dlaczego coraz więcej osób adoptuje?

Według Cezarego Wyszyńskiego, koordynatora działań fundacji Viva!, adopcja zwierząt staje się popularna dzięki programowi sterylizacji i kastracji zwierząt, a także dzięki promocji w mediach. Do tych ostatnich należy m. in. akcja "Nie kupuj – adoptuj", która propaguje świadome przygarnianie psów. Na rzecz bezpańskich psiaków czynnie udzielają się znane osoby jak choćby Joanna Krupa. Modelka nagrała piosenkę pt. "CHWDP" – Chce Wam Dać Psa – której przekaz jest prosty: „Po co kupować? Można adoptować.”

Masowe oddawanie psów do schroniska >>>

Adopcja psów jest coraz łatwiejsza

Dzień Bezdomnych Zwierząt to dobra okazja, by wspomnieć o programie Adopciaki.pl. Obejmuje on głównie te zwierzęta, które od dawna bezskutecznie szukają właściciela. W akcji uczestniczą domy tymczasowe prowadzone przez wolontariuszy. W takich miejscach zwierzaki na nowo uczą się żyć wśród ludzi. Ponadto otrzymują fachową opiekę ze strony behawiorystów, którzy pomagają im zwalczać lęk lub agresywne zachowanie. Dzięki temu zwierzaki oddawane do adopcji są radosne i przyjaźnie nastawione do otoczenia.

Bezdomne zwierzęta – pomoc

Dzień Bezdomnych Zwierząt przypomina również o innych formach pomocy. Wolontariat w schronisku, darowizny, przekazanie 1% podatku na schronisko – to opcje dla wszystkich, którym los porzuconych zwierząt nie jest obojętny.

Pies może uczynić życie nie tylko piękniejszym, ale i dłuższym

Więcej o: