Wiosenną aurę w Polsce zakłóci "Hypatia". Niż przyniesie do nas burze i gwałtowny wiatr

Niż "Hypatia" spowoduje chwilowe pogorszenie pogody w Polsce. Po ciepłej środzie - nocą w niektórych częściach kraju mogą pojawić się burze. W górach spodziewany jest bardzo silny wiatr.

Niż "Hypatia" przesuwa się obecnie nad północno-zachodnią częścią Europy. Przyciągnie najpierw nad Niemcy, a następnie nad Polskę chłodniejsze powietrze - donosi niemiecki portal wetter.com. W związku z tym w niektórych częściach kraju może pojawić się silny wiatr, intensywne opady deszczu i burze.  

"Hypatia" nad Polską

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie w nocy ze środy na czwartek bezchmurnie będzie na wschodzie kraju, zaś w pozostałych częściach - pojawi się zachmurzenie. Możliwe są przelotne opady deszczu i lokalne burze. Temperatura spadnie miejscami do 5 stopni.

Synoptycy zwracają także uwagę na silny wiatr. W rejonach górskich i podgórskich ma wiać z prędkością do 80 km/h. Także w czasie lokalnych burz możliwe są dość silne porywy. IMGW wydało ostrzeżenia.

W czwartek w Polsce będzie pochmurno. Mogą pojawiać się przelotne opady oraz burze  - szczególnie we wschodnich i południowych rejonach kraju. Temperatura w ciągu dnia wzrośnie nawet do 18 stopni. 

Skąd pochodzą nazwy niżów?

Dlaczego niż nazywa się "Hypatia"? W Europie nie istnienie oficjalny system nazywania niżów i wyżów atmosferycznych. Jednak Instytut Meteorologii Wolnego Uniwersytetu w Berlinie nadaje nazwy pojawiającym się w naszej części świata systemom wysokiego i niskiego ciśnienia. Służy to m.in. celom edukacyjnym i naukowym.

Nazwy są też wykorzystywane przez media w prognozach pogody. Jest też element "rozrywkowy" i ekonomiczny - przez stronę "Adoptuj Wir" każdy może (za opłatą) zaproponować naukowcom imię, które zostanie w kolejności nadane systemowi wysokiego lub niskiego ciśnienia. 

Więcej o: