Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Budynki w całej Polsce podświetlono na niebiesko

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. To święto ma zwiększyć wiedzę społeczeństwa odnośnie dzieci dotkniętych autyzmem. Chodzi o polepszenie ich warunków życia, opieki medycznej i zwiększenie tolerancji wobec osób cierpiących na autyzm.

Autyzm to zaburzenie układu nerwowego, które u każdego chorego objawia się inaczej. Jednak wspólnym mianownikiem są trudności w okazywaniu uczuć, komunikacji z innymi, a także problemy z integracją bodźców.

Więcej na temat autyzmu dziecięcego >>>

Różne oblicza autyzmu

Autyzm może mieć różny stopień nasilenia. Niektórzy chorzy w ogóle nie nawiązują kontaktów z otoczeniem, nie mówią, ciągle powtarzają te same zachowania. Z kolei lekkie zaburzenie pozwala prowadzić normalne życie. Autyzm nie jest uleczalny, jednak terapia i opieka specjalisty znacznie poprawiają rozwój dziecka. U połowy osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu występuje zespół sawanta. Jest to stan, w którym niepełnosprawność intelektualna idzie w parze z wybitnym uzdolnieniem w danej dziedzinie.

Jak się żyje z autyzmem w Polsce?

W 2016 roku OSA (Ogólnopolski Spis Autyzmu) przeprowadziło ankietę, w której wzięło udział pięciuset dorosłych z autyzmem lub zespołem Aspergera. Wyniki były bardzo różne. Połowa osób z autyzmem bez niepełnosprawności intelektualnej miała pracę, prawie 40 proc. ankietowanych było w związku, a 1/3 z nich wychowywała dzieci. Jednak aż 34 proc. przyznało, że nie ma żadnych znajomych, a ponad 90 proc. było nękanych w szkole. Jeszcze gorsza sytuacja dotyczy osób, u których zdiagnozowano również niepełnosprawność intelektualną. Prawie 80 proc. z nich nie ma przyjaciół, niewielu podejmuje się pracy zawodowej. Ankieta zwraca uwagę na problem, którym jest utrudniony dostęp do specjalistycznej pomocy. Ponad dwustu ankietowanych przyznało, że nie otrzymało żadnego wsparcia, pomimo prośby o jego uzyskanie.

Obchody Dnia Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to dzień, w którym na znak solidarności z chorymi, budynki na całym świecie są podświetlane na niebiesko. W Polsce były to Pałac Kultury i Nauki, katowicki Spodek, most Śląsko-Dąbrowski, kładka Bernatka w Krakowie, Galeria Echo w Kielcach, Filharmonia Podlaska, a także budynki KGHM. Od 4 do 22 kwietnia odbędą się Warszawskie Dni Świadomości Autyzmu. W tę sobotę w stolicy ruszy specjalny tramwaj edukacyjny, w którym będzie można zasięgnąć informacji na temat tego zaburzenia. Prowadzona jest również kampania „Polska na niebiesko”, której celem jest uświadomienie Polaków, że z autyzmu się nie wyrasta – jest to choroba do końca życia.

Czy szczepionki wywołują autyzm? [NaZdrowie]

Więcej o: