"O 21.37 Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca". 13 lat temu zmarł papież Jan Paweł II

13 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku zmarł papież Jan Paweł II, od 2014 roku święty Kościoła katolickiego. Jego pontyfikat był wyjątkowy ze względu na wymiar duchowy papieskiego nauczania, liczbę pielgrzymek oraz kanonizacji. Wywarł szczególny wpływ na losy świata, a postawa w obliczu cierpienia i choroby stała się źródłem nadziei dla milionów ludzi.

Już podczas uroczystości pogrzebowych wierni wołali "Santo subito", czyli "Święty natychmiast". Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku. Na uroczystości w Rzymie był obecny Benedykt XVI, który beatyfikował papieża Polaka w 2011 roku.

Jan Paweł II był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Nazwany papieżem-pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia. Podczas jego posługi, ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.

13 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, wiadomość o śmierci Jana Pawła II podał uczestnikom czuwania na placu św. Piotra, arcybiskup Leonardo Sandri. Ogłosił, że o godzinie 21.37 "Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca". W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu. Przed laty, 16 października 1978 roku, ten sam dzwon ogłosił wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Hołd zmarłemu papieżowi w bazylice św. Piotra złożyło ponad 3 miliony osób. Na pogrzeb 8 kwietnia przybyli prezydenci, premierzy, królowie i książęta oraz przywódcy religijni całego świata.

Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich przewodniczył ówczesny dziekan kolegium, kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. W Watykanie zebrało się kilkaset tysięcy wiernych. W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w różnych miejscach miasta zgromadziło się kilka milionów ludzi. Wielu uczestników uroczystości miało ze sobą transparenty z napisem "Santo subito".

Jan Paweł II został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra, w krypcie Jana XXIII. Po beatyfikacji w 2011 roku trumna została przeniesiona z Grot Watykańskich do środka bazyliki. Grób papieża Polaka znajduje się w kaplicy św. Sebastiana, niedaleko słynnej Piety Michała Anioła.

Więcej o: