Już podczas uroczystości pogrzebowych wierni wołali "Santo subito", czyli "Święty natychmiast". Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku. Na uroczystości w Rzymie był obecny Benedykt XVI, który beatyfikował papieża Polaka w 2011 roku.
Jan Paweł II był pierwszym od ponad 450 lat biskupem Rzymu nie pochodzącym z Włoch. Nazwany papieżem-pielgrzymem, odbył 104 podróże zagraniczne na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia. Podczas jego posługi, ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm.
13 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, wiadomość o śmierci Jana Pawła II podał uczestnikom czuwania na placu św. Piotra, arcybiskup Leonardo Sandri. Ogłosił, że o godzinie 21.37 "Nasz Ojciec Święty powrócił do domu Ojca". W Polsce odejściu papieża towarzyszył dźwięk dzwonu Zygmunta na Wawelu. Przed laty, 16 października 1978 roku, ten sam dzwon ogłosił wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Hołd zmarłemu papieżowi w bazylice św. Piotra złożyło ponad 3 miliony osób. Na pogrzeb 8 kwietnia przybyli prezydenci, premierzy, królowie i książęta oraz przywódcy religijni całego świata.
Mszy świętej koncelebrowanej przez kolegium kardynalskie i patriarchów katolickich Kościołów wschodnich przewodniczył ówczesny dziekan kolegium, kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. W Watykanie zebrało się kilkaset tysięcy wiernych. W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w różnych miejscach miasta zgromadziło się kilka milionów ludzi. Wielu uczestników uroczystości miało ze sobą transparenty z napisem "Santo subito".
Jan Paweł II został pochowany w podziemiach bazyliki św. Piotra, w krypcie Jana XXIII. Po beatyfikacji w 2011 roku trumna została przeniesiona z Grot Watykańskich do środka bazyliki. Grób papieża Polaka znajduje się w kaplicy św. Sebastiana, niedaleko słynnej Piety Michała Anioła.