Polski misjonarz z Peru pokazuje, jak wesoła może być rezurekcja. "Robimy raban!"

Najpierw rezurekcja, a potem rodzinne śniadanie przy wspólnym stole. Dziś, 1 kwietnia, przypada Wielkanoc, świętowana przez chrześcijan na całym świecie. Pojawiają się już pierwsze zdjęcia z rezurekcji, nawet tych z... Peru. Jeden z polskich księży zamieścił fotografie z takiej mszy, oznaczone hasztagiem: #RobimyRaban.

W Polsce w Wielkanoc o świcie jest odprawiana msza rezurekcyjna. Najświętszy Sakrament wynosi się z Grobu Pańskiego i trzykrotnie w uroczystej procesji obnosi wokół kościoła, pośród bicia dzwonów i przy akompaniamencie pieśni wielkanocnych. Dawniej, rozpoczęciu rezurekcji towarzyszył huk armat, dziś - najczęściej wybuchy petard. Rezurekcję poprzedza Wigilia Paschalna, liturgia sprawowana nocą w Wielką Sobotę.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego świętowana jest na całym świecie, co udowadniają zdjęcia księdza Pawła Sprusińskiego, który przebywa na misji w Peru.

Przynajmniej procesję rezurekcyjną mamy wcześniej niż większość parafii w Polsce

- pisze na Twitterze, a do swojego wpisu dodaje hasztag: #RobimyRaban.

Wcześniej, przed rezurekcją, ksiądz Sprusiński dzielił się zdjęciami tego, jak wygląda oprawa Wigilii Paschalnej w Peru:

ZOBACZ TEŻ: Mistyczna historia Niedzieli Wielkanocnej i Wigilii Paschalnej

W sieci natomiast pojawiają się pierwsze zdjęcia z rezurekcji w Polsce:

Tak wygląda ona w Moskwie:

ZOBACZ TEŻ: Życzenia wielkanocne pary prezydenckiej i premiera

Historia Wielkanocy

Korzenie Wielkanocy sięgają żydowskiej Paschy, obchodzonej na pamiątkę wyjścia ludu Izraela z niewoli egipskiej i przejścia przez Morze Czerwone. Nazwa Pascha - "paesah" wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza wyjście, przejście. Chrześcijanie obchodzą nową Paschę, świętują przejście Jezusa ze śmierci do życia oraz jego zwycięstwo nad grzechem i śmiercią.

Obchodom Świąt Wielkanocnych towarzyszy wiele zwyczajów ludowych jak: robienie palm, malowanie pisanek, czy śmigus-dyngus.

Zmienna data Wielkanocy

Wielkanoc jest świętem ruchomym. Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Oznacza to, że Wielkanoc może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

Z dniem Wielkanocy powiązany jest termin większości ruchomych świąt chrześcijańskich, między innymi Środy Popielcowej, Wielkiego Postu, Wniebowstąpienia Pańskiego i Zesłania Ducha Świętego.

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne

Wielkanoc poprzedza tydzień, stanowiący okres wspominania najbardziej istotnych wydarzeń dla wiary chrześcijańskiej, dlatego nazywany jest Wielkim Tygodniem. Jego najważniejszymi dniami są: Niedziela Palmowa oraz Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, Piątek i Sobota.

Każdy z tych dni odwołuje się do ostatnich wydarzeń z życia Jezusa, jego śmierci oraz zmartwychwstania. Od wieków Wielki Tydzień jest okresem szczególnego skupienia, postów i licznych obrzędów.

"Oktawa wielkanocna"

Wielka Niedziela jest pierwszym dniem wielkanocnego okresu świątecznego zwanego "oktawą wielkanocną". Trwający 8 dni okres obchodów zmartwychwstania Jezusa kończy się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. W tym roku wypada ona 8 kwietnia.

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy w Kościele katolickim jest obchodzone Święto ku czci Bożego Miłosierdzia ustanowione w 2000 roku przez papieża Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej. W tym roku Święto Bożego Miłosierdzia przypada 8 kwietnia.

Wielkanoc w deszczu i śniegu [RADAR OPADÓW] >>>

Więcej o: