Wielka Sobota. Sklepy będą pozamykane znacznie wcześniej niż rok temu

Nie odkładajcie sobotnich zakupów na ostatnią chwilę. Choć ustawa o ograniczeniu handlu dotyczy przede wszystkim niedziel, należy pamiętać, że w tę Wielką Sobotę sklepy będą znacznie krócej otwarte niż rok temu.

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę ma zapis, który reguluje również pracę sklepów w Wigilię oraz soboty poprzedzające święta. W tych dniach sklepy mogą pracować maksymalnie do 14.00.

Wyjątki od zakazu

Należy oczywiście pamiętać, że są wyjątki od tej reguły. Otwarte, podobnie jak w niedziele z obowiązującym zakazem handlu, mogą być m.in. kwiaciarnie, piekarnie, cukiernie, sklepy przy cmentarzach czy sklepy, w których za ladą stanie właściciel albo jego rodzina.

Zakaz handlu. Pracownicy do 14 muszą opuścić sklep

Istotne jest to, że zgodnie z prawem po godz. 14.00 w Wielką Sobotę zakazane jest również wykonywanie przez pracowników sklepów czynności "bezpośrednio związanych z handlem", takich jak liczenie pieniędzy w kasie czy włączanie alarmu w sklepie. - Ograniczenie dotyczy nie tylko handlu, lecz także wykonywania czynności z nim związanych. Oznacza to, że nie sklep ma zostać zamknięty o 14.00, ale do tej godziny mają zostać zakończone wszystkie czynności służbowe pracowników – mówi w portalu gazetaprawna.pl Łukasz Prasołek, były pracownik Państwowej Inspekcji Pracy i Sądu Najwyższego, specjalista z zakresu czasu pracy.

Duże sieci zamkną wcześniej

Co to oznacza dla klientów, który w Wielką Sobotę będą chcieli zrobić zakupy? Otóż ze względów organizacyjnych większość dużych sklepów będzie w sobotę zamknięta już o godz. 13.00. Mowa tu m.in. o sieciach Tesco, Kaufland, Biedronka lub Carrefour.

Rok temu w Wielką Sobotę duże sklepy pracowały do godz. 16.00, 17.00 a nawet 18.00.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o:
Komentarze (51)
Zakaz handlu. W Wielką Sobotę sklepy czynne krócej
Zaloguj się
 • wojciech janik

  Oceniono 20 razy 16

  Ja proponuję zamykać handel już w środę i powrócić do zamkniętych w poniedziałek sklepów mięsnych. W 1 dzień w miesiącu sprzedawać gorzałę a piwo 1 raz w tygodniu. Powrócić można też do obowiązkowych czynów społecznych co drugą niedzielę.

 • xx78

  Oceniono 18 razy 10

  Pozamykać wszystko. Otwarte tylko kościoły, gdzie obowiązkowo każdy musi podpisać listę obecności pod groźbą kary więzienia na miesiąc.

 • hatteras

  Oceniono 12 razy 10

  PiS po prostu zrobi z Polakow dziadow.I bedziemy do siebie mowic :witaj dziadu,spieprzaj dziadu,zamknij sie dziadu.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 9 razy 7

  niech je w ogóle pozamykają. ewentualnie proponuję otwierać sklepy losowo,

  ogarniałby to chyba totalizator sportowy?

  np. w przyszłym tygodniu otwarcie sklepów (uroczyste) powinno odbyć się w srode pomiędzy 11:20 a 11:40, albo w czwartek w nocy.

 • Vazquez Qqrun

  Oceniono 11 razy 7

  Jeśli sobota krócej (przypominam, że to dzień święty w Judaiźmie) to wtorek później. Wtedy to ma sens, ponieważ bezsens tego rozwiązania poraża. Tłumaczę: jeśli w normalną sobotę pracuje normalnie ( nie w handlu), to normalnych zakupów nie zdążę normalnie zrobić.

 • kichchi

  Oceniono 6 razy 4

  a ten śmierdzący nielegalny pomnik pisowskich kłamstw smoleńskich też przerwali budować ?

 • cozano

  Oceniono 6 razy 4

  Znaczy się, że u naszych zachodnich sąsiadów sklepy w soboty przed świętami dłużej są otwarte? Pomyśleć że kiedyś mieli w każdą sobotę otwarte do 14.
  Ciekawe jaki natępny krok w godzinach otwarcia sklepów?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX