Wielka Sobota. Sklepy będą pozamykane znacznie wcześniej niż rok temu

Nie odkładajcie sobotnich zakupów na ostatnią chwilę. Choć ustawa o ograniczeniu handlu dotyczy przede wszystkim niedziel, należy pamiętać, że w tę Wielką Sobotę sklepy będą znacznie krócej otwarte niż rok temu.

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę ma zapis, który reguluje również pracę sklepów w Wigilię oraz soboty poprzedzające święta. W tych dniach sklepy mogą pracować maksymalnie do 14.00.

Wyjątki od zakazu

Należy oczywiście pamiętać, że są wyjątki od tej reguły. Otwarte, podobnie jak w niedziele z obowiązującym zakazem handlu, mogą być m.in. kwiaciarnie, piekarnie, cukiernie, sklepy przy cmentarzach czy sklepy, w których za ladą stanie właściciel albo jego rodzina.

Zakaz handlu. Pracownicy do 14 muszą opuścić sklep

Istotne jest to, że zgodnie z prawem po godz. 14.00 w Wielką Sobotę zakazane jest również wykonywanie przez pracowników sklepów czynności "bezpośrednio związanych z handlem", takich jak liczenie pieniędzy w kasie czy włączanie alarmu w sklepie. - Ograniczenie dotyczy nie tylko handlu, lecz także wykonywania czynności z nim związanych. Oznacza to, że nie sklep ma zostać zamknięty o 14.00, ale do tej godziny mają zostać zakończone wszystkie czynności służbowe pracowników – mówi w portalu gazetaprawna.pl Łukasz Prasołek, były pracownik Państwowej Inspekcji Pracy i Sądu Najwyższego, specjalista z zakresu czasu pracy.

Duże sieci zamkną wcześniej

Co to oznacza dla klientów, który w Wielką Sobotę będą chcieli zrobić zakupy? Otóż ze względów organizacyjnych większość dużych sklepów będzie w sobotę zamknięta już o godz. 13.00. Mowa tu m.in. o sieciach Tesco, Kaufland, Biedronka lub Carrefour.

Rok temu w Wielką Sobotę duże sklepy pracowały do godz. 16.00, 17.00 a nawet 18.00.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: