Groby Pańskie zaczęto stawiać w Palestynie. W Polsce zwyczaj ich urządzania wprowadził w XII wieku zakon bożogrobców - Kanoników Regularnych Stróżów Bożego Grobu Jerozolimskiego. Od okresu Powstania Styczniowego nawiedzanie grobów miało wymiar patriotyczny. W różnych okresach historycznych, jak rozbiory, okupacja niemiecka czy stan wojenny, przy grobach pojawiały się symbole nawiązujące do współczesnych wydarzeń.
O tych Grobach Pańskich było głośno. Tak księża nawiązywali do polityki podczas Wielkanocy >>>
Dziś przy Grobach Pańskich wierni adorują Najświętszy Sakrament aż do Wigilii Paschalnej, czyli punktu kulminacyjnego całego Triduum Paschalnego. Często w kościołach ustawiają się straże, co stanowi nawiązanie do pilnowania Grobu Jezusa przez rzymskich żołnierzy.
Wyjątkowy grób znajduje się w Jerozolimie. W Wielki Piątek w Bazylice Bożego Grobu katolicy symbolicznie pochowali tam Chrystusa. Ponad godzinne nabożeństwo jest jedyną taką uroczystością na świecie. Liturgia połączona jest inscenizacją pochówku Chrystusa.
Zgodnie z przykazaniami liturgicznym Grób Pański powinien składać się z ołtarza oraz tabernakulum, w którym znajduje się Ciało Chrystusa. Naczynie z hostią umieszcza się na ołtarzu lub na tronie. Tego dnia Najświętszy Sakrament jest najważniejszy, co podkreśla stosowana dekoracja oraz oświetlenie.
Grób Pański w Krakowie przypomina o tragedii uchodźców >>>
Groby Pańskie odsłania się we wszystkich kościołach w Polsce, jednak istnieją takie, które zyskały zasłużoną sławę. Przykładem jest Grób Pański w Kościele Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. Niegdyś do jego odwiedzenia ustawiały się tłumy. W Krakowie Zakon Pijarów organizuje Konkurs na Projekt Grobu Pańskiego, który w tym roku z powodu remontu nie został przeprowadzony.
Z ciekawymi i pięknymi Grobami Pańskimi spotkamy się w kościołach w całej Polsce. Są też budzące kontrowersje, nawiązujące do polityki, jak ten z 2011 roku z kościoła Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumii. Grób Pański przedstawiał tupolewa. Było to nawiązanie do katastrofy smoleńskiej.
Poniżej kilka innych przykładów oryginalnych Grobów Pańskich. A jak będzie w tym roku? Spływają już zdjęcia pierwszych instalacji. Jest mocno patriotyczne, ale pojawił się także wątek Nanga Parbat >>>
ZDJĘCIA ORYGINALNYCH GROBÓW PAŃSKICH MOŻECIE NAM PRZESYŁAĆ W WIADOMOŚCIACH NA FACEBOOKU GAZETA.PL >>>
Groby Pańskie. Kościół Niepokalanego Serca Maryi w Białymstoku, 2014. Nawiązanie do konfliktu Rosja-Ukraina Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl
Groby Pańskie. Kościół Wizytek w Warszawie, 2014. Grób Pański z tryptykiem na monitorach Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
Groby Pańskie, kościół św. Anny w Warszawie w 2016 roku Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl
Groby Pańskie. Kościół Środowisk Twórczych w Łodzi, 2016 Fot. Marcin Michalec / Agencja Wyborcza.pl
Groby Pańskie, Kościół św. Karola Boromeusza w Białymstoku, 2016 Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl
Groby Pańskie. Jasna Góra, 2017 Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
Groby Pańskie. Kielce Kościół Garnizonowy, 2017 Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
Groby Pańskie. Kościół Parafii Niepokalanego Serca NMP w Łodzi, 2016 Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl