Wielka Sobota - jaki post obowiązuje tego dnia?

Wielka Sobota upływa na radosnym oczekiwaniu na zmartwychwstanie Jezusa. Dzień wcześniej wierni przestrzegają postu ścisłego. W Wielki Piątek nie spożywa się bowiem ani mięsa, ani jego wyrobów, a do syta można zjeść tylko jeden posiłek. W Wielką Sobotę obowiązuje post?

Wielka Sobota to trzeci dzień Triduum Paschalnego. Tego dnia post nie obowiązuje oficjalnie, ale Kościół zachęca do jego przestrzegania. Zgodnie z nauczaniem w Wielką Sobotę Jezus nie jest jeszcze wśród swoich wiernych. Dlatego zaleca się wstrzymanie od jedzenia pokarmów mięsnych.

Wielka Sobota – jak otwarte będą sklepy?

Wielka Sobota i tradycje postne

Post w Wielką Sobotę nie stanowi nakazu, a jedynie zachętę. W Ewangelii św. Łukasza czytamy: "Przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego (oblubieńca), i wtedy, w owe dni, będą pościli". Post w Wielką Sobotę to także symbol żałoby apostołów po śmierci Chrystusa. Jedząc mięso w tym dniu nie popełniamy grzechu, ale w pewien sposób łamiemy kościelną tradycję. Postu paschalnego przestrzegano już w II wieku. Był o wiele bardziej surowy – wierni nie jedli ani nie pili przez cały Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Odstępstwo czyniono tylko w przypadku osób chorych, które mogły spożywać chleb i wodę.

Dlaczego warto przestrzegać postu?

Wielka Sobota jest dniem oczekiwania. Zachowanie wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych jest wskazane po to, by wierni mogli bardziej skupić się na przeżywaniu Wielkiejnocy. Poza tym wstrzymywanie się od jedzenia mięsa było uznawane za dobre dla zdrowia już przez dawne ludy.

Więcej o: