Wielki Piątek - droga krzyżowa i Liturgia Męki Pańskiej

Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego, upamiętnia mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Tego dnia wierni popadają w zadumę i żałują swoich grzechów. Nie odprawia się liturgii eucharystycznej, a kapłani przywdziewają czerwone szaty - symbol miłości i krwi męczenników. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

Wielki Piątek to również droga krzyżowa. Odprawia się ją przed Liturgią Męki Pańskiej. Droga krzyżowa polega na przedstawieniu drogi Chrystusa na śmierć oraz złożenia go do grobu. Podczas nabożeństwa wierni zatrzymują się przy czternastu symbolicznych stacjach. Na każdą z nich przypada czytanie i wezwanie modlitewne.

Droga krzyżowa w przedszkolu. Oburzenie internautów >>>

Droga krzyżowa i jej historia

Nabożeństwo drogi krzyżowej jest od dawna odprawiane w Jerozolimie wzdłuż Via Dolorosa (łac. "droga cierpienia"), którą prawdopodobnie przeszedł Jezus Chrystus idąc na Golgotę. W średniowieczu odprawianie dróg krzyżowych stało się popularne dzięki franciszkanom. Od XVII wieku droga krzyżowa opiera się na czternastu stacjach. Jednak tylko osiem z nich posiada właściwe uzasadnienie w Biblii.

Droga krzyżowa. Via DolorosaDroga krzyżowa. Via Dolorosa Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

Droga krzyżowa obecnie

Droga krzyżowa najczęściej organizowana jest w świątyni, choć pojawia się coraz więcej procesji na ulicach miast. Drogą krzyżową w dość niecodziennej formie jest EDK, czyli Ekstremalna Droga Krzyżowa, której uczestnicy przechodzą 40 kilometrów w milczeniu. Z roku na rok w wydarzeniu bierze udział coraz więcej osób i miast. W tamtym roku było to ponad 52 tys. wiernych w 252 polskich i europejskich miejscowościach.

Droga krzyżowa w BydgoszczyDroga krzyżowa w Bydgoszczy Fot. Grażyna Marks / Agencja Wyborcza.pl

Wielki Piątek – pozostałe obrzędy

W Wielki Piątek odprawia się Liturgię Męki Pańskiej. Ołtarz jest pozbawiony ozdób, nie ma na nim kwiatów, świeczników ani obrusów. Tego dnia nie śpiewa się pieśni religijnych. Czytanie opisu Męki Pańskiej odbywa się z podziałem na role. Wielki Piątek jest nazywany także dniem Krzyża, który tego dnia się adoruje. Ksiądz przynosi z ciemnicy Najświętszy Sakrament, aby wierni mogli uczestniczyć w komunii świętej. Na końcu odbywa się procesja do Grobu Pańskiego, gdzie wierni czuwają przy hostii.

Więcej o: