Zapytano Polaków, co sądzą o projekcie "Zatrzymaj aborcję". Odpowiedź jest jednoznaczna

Z sondażu Kantar Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że trzy czwarte badanych jest przeciwko zmianom w prawie aborcyjnym. Niedługo projektem komitetu "Zatrzymaj aborcję" zajmie się sejmowa komisja.

Ankietowanym przez Kantar Millward Brown zadano następujące pytanie:

Obecne prawo antyaborcyjne w Polsce dopuszcza przeprowadzenie aborcji tylko w 3 przypadkach: kiedy ciąża jest wynikiem gwałtu, kiedy życie matki jest zagrożone lub kiedy stwierdzono ciężkie i nieodwracalne wady płodu. W Sejmie jest projekt, który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Jak Pani/Pan ocenia ten projekt?

Z sondażu dla TVN i TVN24 wynika, że na takie pytanie zaledwie 17 proc. badanych poparło zmiany proponowane w ramach projektu "zatrzymaj aborcję". Z kolei 8 proc. pytanych udzieliło odpowiedzi, że nie ma w tej sprawie zdania. Natomiast 75 proc. badanych wskazało, że jest za tym, by utrzymać obecny tzw. kompromis aborcyjny.

"Zatrzymaj aborcję"

Projekt "Zatrzymaj Aborcję" to nowelizacja ustawy z 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zakłada całkowity zakaz przerywania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Jednocześnie projekt nie przewiduje żadnych rozwiązań systemowych, które wspierałyby kobiety opiekujące się ciężko chorymi lub niepełnosprawnymi dziećmi.

19 marca Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka wydała pozytywną opinię na temat tego projektu, który trafił teraz do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

ZOBACZ TEŻ: Czarny Piątek w Warszawie. "Pierwszy raz mnie zmusili do wyjścia na ulice"

Protesty przeciwko projektowi

W sprzeciwie wobec dalszego procedowania projektu w Sejmie zorganizowano w piątek 23 marca pod hasłem "Czarny Piątek". W samej Warszawie (protesty odbyły się też w innych miastach w Polsce) według stołecznego ratusza było 55 tys. protestujących (według organizatorek - 90 tys.).

Więcej o: