Czym jest Misterium Męki Pańskiej? Poznaj największe inscenizacje w Polsce

Misterium Męki Pańskiej to rodzaj dramatu religijnego, którego temat jest związany z cierpieniem i śmiercią Chrystusa. Pierwsze misteria odprawiano już w XII wieku. Poprzez takie inscenizacje wierni w bardzo realistyczny sposób przeżywali najważniejsze wydarzenia roku liturgicznego. Misteria Męki Pańskiej są organizowane w Polsce na coraz większą skalę i z coraz większym rozmachem.

Misterium Męki Pańskiej było obchodzone w naszym kraju od XVI. Na czas reformacji i zaborów zwyczaj ten zanikł i pojawił się ponownie dopiero w XX wieku. Misterium – to słowo po łacinie oznacza tajemnicę. W okresie Wielkiejnocy wierni wspominają tajemnicę Zmartwychwstania Pańskiego, a różnorodne spektakle mają pomóc w jej coraz lepszym poznawaniu.

Misteria Męki Pańskiej w Polsce

Misterium męki Pańskiej posiada długą i bogatą tradycję w naszym kraju. Najbardziej znane były widowiska odgrywane w Górze Kalwarii (zwaną wówczas Nową Jerozolimą) w XVII i XVII wieku. Po dwustu latach przerwy w 2010 roku zaczęto odgrywać je na nowo. Odbywają się w Niedzielę Palmową i są nietypowe ze względu na ich pierwszą, historyczną część, w której radni miejscy wcielają się w rolę sędziów skazujących Jezusa na śmierć.

Misterium męki Pańskiej w Górze KalwariiMisterium męki Pańskiej w Górze Kalwarii Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl

Misterium Męki Pańskiej w Poznaniu

Największe Misterium Męki Pańskiej odbywa się w Poznaniu. Scenariusz tamtejszego widowiska został opracowany przez profesjonalnego filmowca. W organizacji wydarzenia uczestniczy 1000 osób – trzystu aktorów, trzystu harcerzy i trzystu chórzystów z orkiestrą symfoniczną, a do tego stuosobowa ekipa realizacyjna.

Misterium Męki Pańskiej w Bydgoszczy

Niezwykle widowiskowe i realistyczne jest również Misterium Męki Pańskiej w Bydgoszczy. Miejsce inscenizacji to Dolina Śmierci, której teren przypomina okolice Palestyny z czasów życia Chrystusa. Dla całego wydarzenia zaplanowana jest precyzyjna scenografia, która pozwala odtworzyć miejsca takie jak Wieczernik, grób Pański czy Golgota. Misterium pasyjne w Bydgoszczy przedstawia nie tylko wydarzenia historyczne, lecz zawiera również komentarze dotyczące aktualnych spraw i problemów. Co roku na Misterium męki Pańskiej w Bydgoszczy przybywa kilkanaście tysięcy widzów.

Misterium męki Pańskiej w BydgoszczyMisterium męki Pańskiej w Bydgoszczy Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: