"Kiedy zdechnie ten parszywy Żyd?". Muzeum POLIN pokazuje film z antysemickimi komentarzami

Przeczytali współczesne antysemickie komentarze, by zachęcić do przyjścia na wystawę poświęconą wydarzeniom Marca '68. "Poznaj historię. Nie pozwólmy, żeby się powtórzyła" - apeluje Muzeum POLIN.

„Inna historia, taki sam hejt. Złe słowa” to film opublikowany we wtorek w serwisie YouTube przez Muzeum POLIN. Na początku materiału przypomniano o wydarzeniach z Marca 1968 roku, gdy w wyniku antysemickiej kampanii rozpętanej przez komunistyczne władze wyrzucono z Polski około 13 tys. Polaków żydowskiego pochodzenia. Następnie uczestnicy wydarzeń Marca '68 odczytali antysemickie wypowiedzi.

Muzeum POLIN o współczesnym hejcie wobec Żydów

"Nienawiść zaczyna się od słów" - taki napis pojawia się na początku filmu. Dalej grupa osób, m.in.: dziennikarze Seweryn Blumsztajn i Daniel Passent, a także fizyk prof. Łukasz Turski czy Agnieszka Arnold, reżyserka i dokumentalistka, odczytują nienawistne słowa pod adresem Żydów.

Wy potwory w ludzkiej skórze, mienicie się Polakami? Wy, mendy zwyrodniałe bez uczuć? Won z Polski, nikt was tu nie zapraszał

- czyta prof. Łukasz Turski.

Kiedy zdechnie ten parszywy Żyd?

- cytuje Krzysztof Topolski, Polak żydowskiego pochodzenia, który wyemigrował w marcu 1968 roku, a na początku lat 90. wrócił do Polski.

Nie znam Żyda, który by stanął w obronie Polaka (…) więc o czym tu mowa? Wyjedź do Izraela i tam pozostań, zdrajco i oszczerco.

- czyta Agnieszka Arnold. Po czym zwraca się do autorów materiału:

Nie, już mam dosyć. Nie mogę, już dosyć

- mówi łamiącym się głosem. Przypomnijmy, że Agnieszka Arnold jest autorką licznych filmów dokumentalnych na temat mniejszości etnicznych i religijnych. Jej najgłośniejsze filmy dotyczą zbrodni w Jedwabnem. W „…Gdzie jest mój syn, Kain” przeprowadziła rozmowę m.in. z córką właściciela stodoły, w której zamordowano Żydów. Jest również autorką filmu „Sąsiedzi” - na podstawie wywiadów Arnold z mieszkańcami Jedwabnego Jan Tomasz Gross napisał później książkę o tym samym tytule.

 

Współczesne komentarze w internecie 

W połowie filmu okazuje się, że te pełne nienawiści zdania pod adresem Żydów  to współczesne komentarze internautów. „Poznaj historię. Nie pozwólmy, żeby się powtórzyła” - apelują twórcy filmu i zachęcają do przyjścia na wystawę  „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, która jest wystawiana w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 24 września.

Przypomnijmy, że wystawa „Obcy w domu” budzi zainteresowanie od pewnego czasu. Na początku marca media obiegła informacja, że wśród współczesnych przykładów antysemityzmu pojawił się wpis Magdaleny Ogórek z lipca 2017 roku, który dotyczył Marka Borkowskiego.

Magdalena Ogórek zażądała przeprosin od Muzeum POLIN, a umieszczenie jej wpisu na wystawie nazwała „kolejnym wyrazem opresyjnej propagandy politycznej”.

Na wystawie znalazła się również wpis Rafała Ziemkiewicza.

Przez wiele lat przekonywałem rodaków, że powinniśmy Izrael wspierać. Dziś przez paru głupich względnie chciwych parchów czuję się z tym jak palant

- napisał publicysta na Twitterze.

Krótka pamięć Magdaleny Ogórek. Twierdzi, że nigdy nie miała nic wspólnego z SLD

Więcej o: