Gwiazdki Michelin rozdane. Zobacz, gdzie w Polsce zjesz najlepiej

Gwiazdki Michelin na ten rok już rozdane. W Polsce dwie restauracje otrzymały wyróżnienia - czyli po jednej gwiazdce, która zgodnie ze skalą prestiżowego przewodnika, oznacza, że dla podróżników są one co najmniej godne uwagi. Mowa o warszawskich restauracjach Senses i Atelier Amaro.

Gwiazdki Michelin wzięły swój początek z przewodników turystycznych po Francji, w których umieszczano adresy restauracji z dobrym jedzeniem. Na początku skala była jednostopniowa, ale szybko pojawiła się również druga i trzecia gwiazdka. Okładka przewodnika posiada charakterystyczny czerwony kolor. Do tworzenia przewodników Michelin przeprowadza specjalne inspekcje. Nie pobiera opłat od restauratorów, ale zastrzega prawo do złożenia kolejnej wizyty w ciągu kolejnych 18-stu miesięcy w celu ponownej oceny miejsca.

 
 

Gwiazdki Michelin i nie tylko

W Polsce dwie restauracje otrzymały wyróżnienia - czyli po jednej gwiazdce, która zgodnie ze skalą prestiżowego przewodnika, oznacza, że dla podróżników są one co najmniej godne uwagi. Mowa o warszawskich restauracjach Senses i Atelier Amaro.

Gwiazdki Michelin to niejedyne odznaczenia, jakie otrzymały polskie restauracje. Aż pięć miejsc zostało wyróżnionych odznaką Bib Gourmand. To nagroda, w której wyróżnia się atrakcyjne standardy cenowe przy jednocześnie wysokiej jakości posiłku. Nagrodę Bib Gourmand otrzymało krakowskie Zazie Bistro i restauracje warszawskie takie jak Alewino.pl, Brasserie Warszawska, Kieliszki na Próżnej, Butchery & Wine.

Michelin odznacza również za wyjątkowość miejsca pod względem atmosfery i obsługi przyznając przy tym odpowiednią ilość sztućców – od jednego do pięciu. Cztery komplety otrzymał Amber Room w Warszawie, następne było Atelier Amaro, Senses, Bistro de Paris, Belvedere i Platter by Okrasa – wszystkie ex aequo po 3 komplety sztućców. W Krakowie z tego odznaczenia cieszą się Copernicus i Trzy Rybki.

Wywiad z Wojciechem Modestem Amaro >>>

Więcej o: