Warszawski ratusz donosi do prokuratury na Mariusza Błaszczaka. "Zagarnianie przestrzeni publicznej"

Jeden z najważniejszych placów Warszawy jest obecnie "terenem zamkniętym ze względu na obronność państwa". Decyzję Mariusza Błaszczaka ws. placu Piłsudskiego skrytykował ratusz. Teraz urzędnicy złożyli doniesienie do prokuratury.

W listopadzie Mariusz Błaszczak - jeszcze jako szef MSWiA - zdecydował tym, że pl. Piłsudskiego będzie "terenem zamkniętym". Zgodnie z ustawą, takimi miejscami są tereny o charakterze zastrzeżonym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa, określone przez właściwych ministrów. 

Nie chodzi o jego fizyczne ogrodzenie, lecz zarządzanie placem. Prace lub wydarzenia na tym terenie mogą odbywać się tylko na zlecenie organów, które zdecydowały o zamknięciu terenu lub za ich zgodą.

Decyzję od początku krytykowały władze miasta, które nazwały to "zagarnianiem przestrzeni publicznej". Spierano się też o to, czy teren należy do wojewody, czy do urzędu miasta. 

W styczniu Błaszczak skorygował swoją decyzję - tak, aby "teren zamknięty" na pl. Piłsudskiego nie obejmował stołecznych dróg. 

"Zabrano plac by zrealizować polityczny cel" 

Teraz Urząd Miasta Warszawy złożył do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Mariusza Błaszczaka - poinformował jako pierwszy Mariusz Gierszewski z Radia Zet. Miasto zarzuca, że minister - choć przejął plac "na cele obronności" - to wykorzystuje go w inny sposób. Ratusz uważa, że mogło dojść do przekroczenia uprawnień ws. statusu placu.

- Nie sadziliśmy, że dojdzie do sytuacji, w której będą odbierane kompetencje samorządu lokalnego  - mówił na konferencji wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. - Rzeczywista intencja była tu zupełnie inna niż obronność państwa. Chodziło o stawianie pomników - dodał.

- Na podstawie fałszywej przesłanki zabrano warszawiakom ten plan tylko op to, aby zrealizować jeden polityczny cel: postawienie pomnika - zarzucał Olszewski. 

Pomnik smoleński na placu Piłsudskiego

W lutym, już po przejęciu placu, na jednej z jego części zaczęto prace nad Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Ma on zostać ukończony na rocznice katastrofy w przyszłym miesiącu. 

Pomnik ofiar zaprojektował Jerzy Kalina. Obłożony czarnym granitem monument ma mieć schodkowy kształt, budzący skojarzenia z trapem samolotu. Przed nim znajdzie się przykryty szklaną taflą trzymetrowy wykop, który nawiązuje do dołów śmierci w lesie katyńskim. W wykopie umieszczone zostaną reflektory, które będą podświetlać pomnik.

Smoleńsk: Teoria Wielkiego Wybuchu. Platforma punktuje ekspertów Macierewicza

Więcej o:
Komentarze (67)
Warszawa. Ratusz donosi do prokuratury na Mariusza Błaszczaka
Zaloguj się
 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 29 razy 25

  Os rali całą Polskę ulicami i pomnikami kurdupla smoleńskiego który bohatersko dokonał desantu na brzozę. Cały kraj teraz pokutuje za to, że Kain zabił Abla.

 • chi-neng

  Oceniono 21 razy 21

  BRAWO!
  TAK TRZYMAC!
  CZAS NAJWYZSZY UCIAC DEFINITYWNIE TO ZAWLASZCZANIE WARSZAWY, POLSKI, DLA SEKTY SMOLENSKIEJ I JEJ POMNIKI , DLA SITWY KACZYNSKICH!

 • siwywaldi

  Oceniono 20 razy 20

  Oj tam, oj tam..
  Jak już stanie pomnik Wielkiego Wodza, to prawdopodobnie KONIECZNE będzie ustawienie obok posterunku z opancerzonym "Rosomakiem", niczym w stanie wojennym SKOT-a pod domem Jaruzela.
  A wszystko po to, by kochający swych Wodzów Polacy nie rozdrapali ich gołymi rękoma

  I wtedy, za sprawa tego "Rosomaka", "cel militarny" Placu, zostanie osiągnięty :-)

 • cezaryk

  Oceniono 23 razy 17

  Tualeta z podświetleniem od dołu?
  Jak odważnie, jak nowocześnie.

 • justas32

  Oceniono 22 razy 16

  Błaszczak do Prokuratury (niestety zależnej od Ziobry) - bo na "terenie zamkniętym ze względu na obronność państwa" buduje (wątpliwej wartości) pomniki, co jest ewidentnym przypadkiem nadużycia władzy ...

 • jurek4491

  Oceniono 20 razy 16

  Przecież prokuratura jest w łapach PiS dy , ratusz na tym nic nie zyska , GLORYFIKACJA zamachu będzie trwała a dowodów nie ma nawet na jotę .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX