Spowiedź przed Wielkanocą nie jest oficjalnie wymagana przez Kościół, jednak warto mieć na uwadze trzecie przykazanie kościelne, które mówi o konieczności przyjęcia Komunii Świętej przynajmniej raz w roku i to właśnie w okresie świąt Wielkanocy.
Nie zapomnij o bliskich – złóż życzenia na Wielkanoc >>>
Trzecie przykazanie kościelne (…) określa minimum w przyjmowaniu Ciała i Krwi Pańskiej w związku ze świętami wielkanocnymi, które są źródłem i centrum liturgii chrześcijańskiej (Katechizm Kościoła Katolickiego)
Każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku” (Kodeks Prawa Kanonicznego)
Powyższe przykazanie przypomina, że zgodnie ze słowami Jezusa: "Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki" (J 6,58). W ten sposób Kościół chce nakłonić wiernych, by choć raz w roku, w tym najważniejszym dla religii okresie liturgicznym, zechcieli pojednać się z Jezusem.
Dlaczego właśnie Wielkanoc? Otóż zarówno Wielkanoc, jak i Eucharystia są symbolem śmierci i późniejszego zmartwychwstania. Wielkanoc jest również najważniejszym z chrześcijańskich świąt, a Ciało Chrystusa – najważniejszym sakramentem. Jeśli ktoś chce pozostać w zgodzie z nauką Kościoła katolickiego, to powinien przyjąć komunię właśnie w okresie wielkanocnym.
Wielkanoc wymaga czystości sumienia, do której droga wiedzie przez konfesjonał i sakrament pojednania. Katolicy często spowiadają się w okresie Wielkiego Postu. Niektóre kościoły organizują wówczas tzw. noce konfesjonałów, czyli spowiedzi m.in. w Wielki Czwartek i Wielki Piątek trwające przynajmniej do północy. Z tej ostatniej szansy korzysta wiele osób, dlatego możliwe są spore kolejki przed konfesjonałami.
Na specjalnej stronie nockonfesjonalow.pl znajdziecie adresy kościołów, które biorą udział w tej akcji, organizowanej kolejny raz przed Wielkanocą.