Czy spowiedź w Wielkanoc jest konieczna? Episkopat przypomina o pomysłowej akcji

Wielkanoc to dla chrześcijan najważniejsze święto w całym roku liturgicznym. Do jego obchodów przygotowują się poprzez post, będący też czasem pokuty. Episkopat ogłosił, że ruszyła akcja Noc Konfesjonałów, która ma ułatwić wyspowiadanie się.

Spowiedź przed Wielkanocą nie jest oficjalnie wymagana przez Kościół, jednak warto mieć na uwadze trzecie przykazanie kościelne, które mówi o konieczności przyjęcia Komunii Świętej przynajmniej raz w roku i to właśnie w okresie świąt Wielkanocy.

Nie zapomnij o bliskich – złóż życzenia na Wielkanoc >>>

Trzecie przykazanie kościelne (…) określa minimum w przyjmowaniu Ciała i Krwi Pańskiej w związku ze świętami wielkanocnymi, które są źródłem i centrum liturgii chrześcijańskiej (Katechizm Kościoła Katolickiego)
Każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku” (Kodeks Prawa Kanonicznego)

Wielkanoc a spowiedź

Powyższe przykazanie przypomina, że zgodnie ze słowami Jezusa: "Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki" (J 6,58). W ten sposób Kościół chce nakłonić wiernych, by choć raz w roku, w tym najważniejszym dla religii okresie liturgicznym, zechcieli pojednać się z Jezusem.

Dlaczego właśnie Wielkanoc? Otóż zarówno Wielkanoc, jak i Eucharystia są symbolem śmierci i późniejszego zmartwychwstania. Wielkanoc jest również najważniejszym z chrześcijańskich świąt, a Ciało Chrystusa – najważniejszym sakramentem. Jeśli ktoś chce pozostać w zgodzie z nauką Kościoła katolickiego, to powinien przyjąć komunię właśnie w okresie wielkanocnym.

Kiedy do spowiedzi?

Wielkanoc wymaga czystości sumienia, do której droga wiedzie przez konfesjonał i sakrament pojednania. Katolicy często spowiadają się w okresie Wielkiego Postu. Niektóre kościoły organizują wówczas tzw. noce konfesjonałów, czyli spowiedzi m.in. w Wielki Czwartek i Wielki Piątek trwające przynajmniej do północy. Z tej ostatniej szansy korzysta wiele osób, dlatego możliwe są spore kolejki przed konfesjonałami.

Na specjalnej stronie nockonfesjonalow.pl znajdziecie adresy kościołów, które biorą udział w tej akcji, organizowanej kolejny raz przed Wielkanocą.

Więcej o: