Rosyjski szpieg w Warszawie? Akcja ABW, zatrzymano podejrzanego mężczyznę

Osoba podejrzewana o działalność szpiegowską na rzecz Rosji została zatrzymana w Warszawie. Marek W., urzędnik Ministerstwa Energii, miał utrzymywać kontakty z agentami rosyjskiego wywiadu.

Polskie służby zatrzymały osobę, która może być rosyjskim szpiegiem działającym w Polsce - poinformowały jako pierwsze "Wiadomości" TVP. Putwierdził to dla IAR rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn

Marek W. był urzędnikiem Ministerstwa Energii. Miał przekazywać informacje o ważnych kontraktach gazowych i decyzjach Polski w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Potwierdził to też Sekretarz Kolegium do spraw Służb Specjalnych Maciej Wąsik. 

Podejrzany miał informacje o kluczowych dla polskiej energetyki projektów, był zaangażowany w pozyskiwanie unijnych środków na rzecz projektów dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Z materiałów ABW wynika, że mężczyzna ten przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje na temat planowanych działań polskiego rządu w sprawie Gazociągu Północnego - Nord Stream 2.

Jak podaje serwis biznesalert.pl Marek W. był aktywnym komentatorem forów internetowych. Stworzył nawet na Facebooku własne, o nazwie Energy Insight, w którym toczyły się dyskusje na temat polityki energetycznej Polski. 

Mężczyzna został zatrzymany 23 marca, a sąd już zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. Postawiono mu zarzuty o szpiegostwo, za co grozi kara więzienia do 10 lat.

Wybory po rosyjsku. Władimir Putin po raz kolejny został prezydentem Rosji

Więcej o: