Taka Niedziela Palmowa tylko w Lipnicy Murowanej. Spójrzcie na te okazałe palmy

Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej co roku obchodzona jest hucznie. Właśnie po raz 60. odbył się tu konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną. Ta najdłuższa miała ponad 32 metry.

Niedziela Palmowa to dzień, kiedy wierni tradycyjnie przynoszą do kościołów palmy wielkanocne, które następnie są święcone przez księży. Katolicy co roku obchodzą to święto na cześć wyjazdu Jezusa do Jerozolimy. Odbywa się ono na tydzień przed Wielkanocą, która w tym roku wypada 1 kwietnia.

Niedziela Palmowa: konkurs na palmy wielkanocne

Palmy wielkanocne można kupić w wielu miejscach, takich jak stragany i jarmarki wielkanocne, a także przy kościołach od ministrantów i handlarzy. Można je również wykonać samodzielnie.

Właśnie takie ozdoby zgłaszane są do konkursu w Lipnicy Murowanej (woj. małopolskie). Jednak nie jest to wcale takie proste: do przygotowania palm wielkanocnych biorących udział w zabawie można używać tylko naturalnych materiałów. To oznacza, że do usztywnienia palm nie można używać nawet centymetra drutu, a jedynie wikliny i drewna, z których budowane są maszty palm. Z kolei ozdobne kwiaty umieszczane wzdłuż masztów doczepiane są za pomocą konopnego sznurka. Wykonane są z papieru i bibuły.

Przygotowanie takiej palmy to nie lada wyzwanie – może zająć nawet kilka miesięcy. Podobnie jak jej postawienie – kilka osób jednocześnie musi ciągnąć za liny, podczas gdy inni popychają je z drugiej strony, a kolejni trzymają specjalne odciągi.

Jak podaje "Gazeta Krakowska", tegoroczny rekord należy do rodziny Drągów i Fielków z Lipnicy Dolnej. Ich palma miała 32 metry i 6 centymetrów. Do tegorocznego konkursu zgłoszono 56 palm.

Po internet do świątyni. Lokalny angielski kościół idzie z duchem czasu

Więcej o: