Zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki

Zmiana czasu z zimowego na letni przypada na noc z soboty na niedzielę. Przestawimy zegarki o godzinę do przodu. Pomimo zmiany pociągi dotrą do stacji docelowych zgodnie z rozkładem.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza, że w nocy z soboty na niedzielę pośpimy o godzinę krócej.

Zegarki przestawiamy z godziny 2.00 na 3.00. Rzecz jasna można to zrobić już wieczorem np. kładąc się spać lub w niedzielę rano. Natomiast w komputerach i nowych telefonach dzieje się to automatycznie. W razie wątpliwości aktualny czas można sprawdzić na stronach takich jak godzina.info.

Zmiana czasu - jak wpływa na kursowanie pociągów?

18 pociągów PKP Intercity będzie w drodze w momencie zmiany czasu. PKP informuje, że zmiana czasu z zimowego na letni nie wpłynie na ich czas przejazdu. Pociągi dojadą do stacji docelowych zgodnie z rozkładem, pomimo teoretycznego, godzinnego opóźnienia.

Przykładem jest skład Intercity Pogoria relacji Katowice - Gdynia Główna, który wyjedzie ze stacji Łódź Chojny o 1.58 czasu zimowego, a przyjedzie na stację Pabianice o 3.14 czasu letniego. Drużyny konduktorskie obsługujące pociągi nocne, które będą kursować w sobotę, mają informować pasażerów o zmianie.

Dokładne godziny kursowania pociągów w noc przejściową są dostępne na stronie www.intercity.pl, w punktach informacyjnych na dworcach oraz u konduktorów w pociągach.

O zmianie czasu warto pamiętać także, jeśli w nocy lub rano będziemy korzystać z komunikacji miejskiej.

Zmiana czasu - skąd się wzięła?

Zmiana czasu była opisywana już przez Benjamina Franklina, jednak dopiero w czasie I wojny światowej zaczęto przestawiać zegarki. Zmianę czasu jako pierwsi przetestowali Niemcy, również na okupowanych przez siebie terenach. Niedługo później zmiany czasu zaczęto dokonywać w Wielkiej Brytanii i USA. 

Była ona motywowana chęcią zaoszczędzenia paliwa potrzebnego do produkcji prądu. W Polsce zmianę czasu stosuje się nieprzerwanie od 1983 roku. W Europie zegarki przestawiają wszyscy oprócz Islandii, Białorusi i Rosji.

Zmiana czasu w Polsce

W Polsce zmiany czasu są regulowane rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 roku. Czas letni będzie obowiązywać do ostatniej niedzieli października.

Ze zmianą czasu może zostać zniesiona, chce skończyć Parlament Europejski. Zmiana czasu a Parlament Europejski - dowiedz się więcej >>>

Zmiana czasu zakłada podział czasu na letni i zimowy. Czas zimowy obowiązuje od października do marca, a czas letni - oczywiście od marca do października.

Więcej o: