Święta mogą być naprawdę gorące. Takiej temperatury w Wielkanoc nikt się nie spodziewał [POGODA]

Pogoda na święta może zadziwiać. Jak wynika z dwóch ważnych modeli prognostycznych - europejskiego ECMWF i amerykańskiego GFS, w święta wielkanocne możemy liczyć na mocne ocieplenie. Nawet do 25 stopni!

Jeszcze kilka dni temu wyliczenia synoptyków wskazywały na chłodną Wielkanoc. Zapowiadano nawet opady śniegu i temperaturę w okolicy 1 stopnia. Ciepłą pogodą mieliśmy cieszyć się tylko w weekend 24-25 marca, po czym znowu miało być zimno. Teraz okazuje się, że ciepła możemy spodziewać się też za tydzień.

Pogoda na Wielkanoc

Amerykański model prognostyczny GFS wyliczył, że mieszkańcy Podkarpacia w Wielką Sobotę mogą liczyć nawet na 22 stopnie. Dzień później – temperatura może wzrosnąć nawet do 25 stopni.

Prognoza pogody na sobotę 31 marcaPrognoza pogody na sobotę 31 marca Fot. wetteronline.de

Prognoza wyliczona przez ECMWF, czyli europejski model prognostyczny, jest trochę mniej optymistyczna. Zakłada, że na południu Polski w sobotę 31 marca termometry wskażą maksymalnie 15 stopni, zaś w centrum: 5-9 stopni. Najchłodniej będzie z kolei na północy i północnym wschodzie. Wyliczenia na niedzielę są jednak podobne do GFS – w Krakowie temperatura może wzrosnąć nawet do 23 stopni.

Temperatura maksymalna w niedzielę 1 kwietnia według modelu ECMWF (z piątku 23 marca)Temperatura maksymalna w niedzielę 1 kwietnia według modelu ECMWF (z piątku 23 marca) Fot. weather.us

Obydwa modele codziennie aktualizują prognozę, więc stuprocentowej pewności, że będzie aż tak ciepło nie ma. Ale szanse są. Trzeba mieć nadzieję, żeby się prognozy okazały się trafne. 

Superksiężyc, zaćmienia i niezwykłe zbliżenia planet. Te zjawiska czekają nas w 2018 roku

Więcej o: