O co chodzi w Czarnym Piątku? "Ustawa antyaborcyjna" i jej założenia

Tzw. ustawa antyaborcyjna jest głównym powodem masowego protestu w Warszawie. Biorą w nim udział dziesiątki tysięcy osób. Użytkownicy mediów społecznościowych również okazują solidarność z protestującymi. Niektórzy zmieniają zdjęcie profilowe na logo Ogólnopolskiego Strajku Kobiet lub wybierają specjalne nakładki z hasłami przeciwko ustawie antyaborcyjnej.

"Stop zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej" i "Czarny Piątek #JedziemyNaWarszawę" – to dwie najpopularniejsze nakładki na Facebooku, poprzez które można okazać swój sprzeciw przeciwko ograniczeniu prawa do aborcji. Jest również opcja dla obcokrajowców – "I support women in Poland". 

Czarny Piątek na świecie. Wysyłacie nam zdjęcia z Oslo, Berlina, a nawet Szanghaju >>>

Ustawa antyaborcyjna – jakie zmiany?

Ustawa antyaborcyjna to nazwa potoczna. W Polsce obowiązuje obecnie zakaz aborcji poza trzema przypadkami wymienionymi w specjalnej ustawie o planowaniu rodziny (pełna nazwa to: Ustawa z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży). To prawo nazywane jest czasem antyaborcyjnym.

Nazwa "ustawa antyaborcyjna" utarła się też w związku z projektem "Zatrzymaj aborcję", nad którym pracują posłowie. Ma on proste przesłanie – ograniczenie jeszcze bardziej prawa do aborcji. Dokładnie chodzi o odebranie kobietom możliwości usunięcia płodu z uwagi na jego ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub w przypadku choroby, która zagraża jego życiu. Oprócz wprowadzenia zakazu w projekcie "Zatrzymaj aborcję" nie ma nic nowego – żadnego pomysłu na pomoc dla chorych dzieci i ich rodziców. "Zatrzymaj aborcję" to projekt obywatelski. Jego główną propagatorką jest Kaja Godek z Fundacji Życie i Rodzina.

Czarny Piątek w relacji NA ŻYWO >>>

Manipulacje nt. aborcji 

Przeciwnicy aborcji obwieszczają, że według różnych nauk, a przede wszystkim genetyki, życie człowieka rozpoczyna się z chwilą poczęcia. Tymczasem w sporze o początek życia ludzkiego na próżno szukać prostych odpowiedzi. Projekt "Zatrzymaj aborcję" zawiera jeszcze kilka istotnych niedomówień.

"Zatrzymaj aborcję" manipulacje faktami - dowiedz się więcej >>>

Ustawa antyaborcyjna a prawa człowieka

Ustawa antyaborcyjna doczekała się wielu komentarzy również zza granicy. Organizacja Human Rights Watch, która zajmuje się ochroną praw człowieka, zaapelowała do polskiego rządu o odrzucenie projektu tzw. ustawy antyaborcyjnej. 

W oświadczeniu HRW podkreśliła, że zaostrzenie prawa mogłoby zwiększyć ilość nielegalnych zabiegów, a także utrudnić dostęp do aborcji w przypadku ciąży z gwałtu lub takiej, która zagraża życiu lub zdrowiu kobiety.

Oto, czym skończył się w Rumunii całkowity zakaz aborcji. "Łopian był ostry jak nóż" >>>

Więcej o: