Zmiana czasu z zimowego na letni. Już w ten weekend przestawimy zegarki

Zmiana czasu z zimowego na letni czeka nas już w ten weekend. Tym razem przestawimy zegarki o godzinę do przodu.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza, że w nocy z soboty na niedzielę pośpimy o godzinę krócej. Zegarki przestawiamy z godziny 2.00 na 3.00 (dotyczy to starych zegarków, w komputerach i nowych telefonach dzieje się to automatycznie).

Do zmiany czasu będzie musiał przystosować się nasz organizm. Chwilowy spadek efektywności w pracy może być jednym z objawów adaptacji po zmianie czasu.

Zmiana czasu - skąd się wzięła?

Zmiana czasu była opisywana już przez Benjamina Franklina, jednak dopiero w czasie I wojny światowej zaczęto przestawiać zegarki. Zmianę czasu jako pierwsi przetestowali Niemcy, również na okupowanych przez siebie terenach. Niedługo później zmiany czasu zaczęto dokonywać w Wielkiej Brytanii i USA. Była ona motywowana chęcią zaoszczędzenia paliwa potrzebnego do produkcji prądu. W Polsce zmianę czasu stosuje się nieprzerwanie od 1983 roku. W Europie zegarki przestawiają wszyscy oprócz Islandii, Białorusi i Rosji.

Zmiana czasu dzisiaj

Ze zmianą czasu może zostać zniesiona, chce skończyć Parlament EuropejskiZmiana czasu a Parlament Europejski - dowiedz się więcej >>>

Zmianę czasu w Polsce reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 roku. Wiele osób nie musi martwić się zmianą czasu – w urządzenia elektronicznych dokonywana jest ona automatycznie. Nocni podróżnicy mogą być również spokojni, jako że pociągi Intercity dotrą do stacji zgodnie z rozkładem. W noc zmiany czasu w trasie będzie aż 18 pociągów.

Zmiana czasu zakłada podział czasu na letni i zimowy. Czas zimowy obowiązuje od października do marca, a czas letni - oczywiście od marca do października.

Zmiana czasu może mieć wpływ na zdrowie. W każdy poniedziałek po zmianie czasu na letni, w szpitalach w USA robi się tłoczno:

Więcej o: