Zmiana czasu z zimowego na letni. Już w ten weekend przestawimy zegarki

Zmiana czasu z zimowego na letni czeka nas już w ten weekend. Tym razem przestawimy zegarki o godzinę do przodu.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza, że w nocy z soboty na niedzielę pośpimy o godzinę krócej. Zegarki przestawiamy z godziny 2.00 na 3.00 (dotyczy to starych zegarków, w komputerach i nowych telefonach dzieje się to automatycznie).

Do zmiany czasu będzie musiał przystosować się nasz organizm. Chwilowy spadek efektywności w pracy może być jednym z objawów adaptacji po zmianie czasu.

Zmiana czasu - skąd się wzięła?

Zmiana czasu była opisywana już przez Benjamina Franklina, jednak dopiero w czasie I wojny światowej zaczęto przestawiać zegarki. Zmianę czasu jako pierwsi przetestowali Niemcy, również na okupowanych przez siebie terenach. Niedługo później zmiany czasu zaczęto dokonywać w Wielkiej Brytanii i USA. Była ona motywowana chęcią zaoszczędzenia paliwa potrzebnego do produkcji prądu. W Polsce zmianę czasu stosuje się nieprzerwanie od 1983 roku. W Europie zegarki przestawiają wszyscy oprócz Islandii, Białorusi i Rosji.

Zmiana czasu dzisiaj

Ze zmianą czasu może zostać zniesiona, chce skończyć Parlament Europejski. Zmiana czasu a Parlament Europejski - dowiedz się więcej >>>

Zmianę czasu w Polsce reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 roku. Wiele osób nie musi martwić się zmianą czasu – w urządzenia elektronicznych dokonywana jest ona automatycznie. Nocni podróżnicy mogą być również spokojni, jako że pociągi Intercity dotrą do stacji zgodnie z rozkładem. W noc zmiany czasu w trasie będzie aż 18 pociągów.

Zmiana czasu zakłada podział czasu na letni i zimowy. Czas zimowy obowiązuje od października do marca, a czas letni - oczywiście od marca do października.

Zmiana czasu może mieć wpływ na zdrowie. W każdy poniedziałek po zmianie czasu na letni, w szpitalach w USA robi się tłoczno:

Więcej o:
Komentarze (41)
Zmiana czasu 2018. Kiedy przestawimy zegarki?
Zaloguj się
 • wifan

  Oceniono 10 razy 10

  czy można przestawić zegarki wieczorem w sobotę albo niedzielę rano, czy trzeba wstawać o 2 w nocy?

 • krzywelustro

  Oceniono 6 razy 6

  1. To prawda, dwukrotna w ciągu roku zmiana czasu jest niewygodna i rodzi komplikacje. Dlatego mocno kibicuję głosom, które domagają się ujednolicenia czasu.

  2. Przytłaczająca większość ludzi, których znam, deklaruje o wiele lepsze funkcjonowanie w czasie letnim niż w zimowym. Ja również.

  3. Prawdą jest jednak i to, że prawdziwym czasem słonecznym jest dla nas czas zimowy. W czasie letnim więc m.in. a) cień jest najkrótszy nie w południe, lecz o 13:00, b) zwiastujący południe hejnał mariacki w Polskim Radiu grany jest również o 13:00, c) północ mija o 1:00, co przy uznaniu uniwersalności czasu letniego oznaczałoby, że każdy Nowy Rok witalibyśmy o 1:00, itd.

  4. Dlatego proponuję, aby jako uniwersalny przyjąć czas zimowy, ale wdrożenie takiej decyzji połączyć z definitywną zmianą godzin większości elementów struktury naszego życia, np. lekcje dla uczniów, które obecnie zaczynają się o 8:00, zaczynałyby się o 7:00 itd. Byłaby to operacja jednorazowa i wszyscy błyskawicznie przyzwyczailiby się do nowej organizacji życia (zwłaszcza, że byłaby ona zgodna z zegarem biologicznym ustawionym na lato).

 • delfina77

  Oceniono 4 razy 2

  I zostańmy już w czasie letnim przez cały rok

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 2

  Dużo gadania polityków i nic. Jak w sądach, gdzie sprawy ciągną się latami, forsa płynie i nic się nie zmienia. Takie sprawy są wysoce polityczne, skomplikowane, wymagające dyskusji w parlamentach narodowych , europejskich i ONZ. I Donald Trump musi dorzucić swoje trzy po trzy. Kiedy zlikwiduje się ten bezsensowną zmianę czasu?!

 • Oceniono 1 raz 1

  Poza kosztami które corocznie ponosi państwo bo to są straty organizm ludzki kładzie laskę na te zmiany

 • strach_sie_bac

  Oceniono 9 razy 1

  I znów kuźwa 2 tygodnie przyzwyczajania się do nowego czasu.

 • kocisia

  0

  Może mnie ktoś oświeci jaki zegarek jest stary?

 • plastikpiokio

  Oceniono 2 razy 0

  a po co mamy to robic ????? ---znowu pociągi będą parkowac w polu .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX