Prokuratura krajowa w swoim oświadczeniu tłumaczy opinię prokuratora generalnego na temat konstytucyjności ustawy o IPN. Przypomnijmy, że prokurator generalny w opinii dla Trybunały Konstytucyjnego stwierdził, że jeden z przepisów jest niekonstytucyjny. Mowa o art. 55 b, zgodnie z którym "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego niniejszą ustawę stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia przestępstw" przypisania narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie z czasów II wojny światowej.
W komunikacie Prokuratury Krajowej, który pojawił się w czwartek, czytamy, że "opinia Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego, co do konieczności kompleksowego uregulowania ochrony dobrego imienia Polski nie uległa zmianie".
Jak informuje Prokuratura Krajowa, należy rozróżnić zbrodnie popełnione przez III Rzeszę od zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów. Według prokuratury "wiedza o tych pierwszych zbrodniach, o tym kto wywołał II Wojnę Światową, kto odpowiada za Holokaust i za stworzenie nazistowskiej machiny śmierci jest powszechna, znana na całym świecie i niezależna od szerokości geograficznej, bez względu na państwo pochodzenia, czy zamieszkania". Z kolei wiedza nt. zbrodni ukraińskich jest mniej powszechna.
- W momencie prac parlamentarnych doszło do zmiany tych przepisów. Na zaawansowanym etapie zostało to rozszerzone o kwestię nacjonalistów ukraińskich - powiedział w audycji "Siódma/9" Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. - Ministerstwo Sprawiedliwości od początku wskazywało, że nie należy tych dwóch spraw łączyć. Mimo że Ministerstwo było za karaniem za negowanie zbrodni nacjonalistów ukraińskich, to nie za tym, by to łączyć - dodał.
Jak wyjaśnia minister wiedza nt. zbrodni nacjonalistów ukraińskich nie jest na świecie zbyt powszechna. - Nie możemy oczekiwać od mieszkańców Meksyku czy Kostaryki, że będzie miał wiedzę o zbrodniach nacjonalistów ukraińskich - stwierdził.
"Prokurator Generalny pozytywnie odnosi się do przepisów wprowadzających kary za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów, jednakże wyłącznie ograniczonych do terytorium Polski" - czytamy w komunikacie prokuratury.
Czytaj też: Prokurator generalny krytykuje kluczowy zapis ustawy o IPN. "Ziobro obrócił się przeciw Ziobrze"