Ziobro wydał kluczową opinię ws. ustawy o IPN. Teraz Prokuratura Krajowa tłumaczy, co ona oznacza

Prokuratura Krajowa w komunikacie wyjaśnia opinię prokuratora generalnego na temat ustawy o IPN. - Nie możemy oczekiwać od mieszkańców Meksyku czy Kostaryki, że będzie miał wiedzę o zbrodniach nacjonalistów ukraińskich - stwierdził w programie "Siódma /9" wiceszef MS.

Prokuratura krajowa w swoim oświadczeniu tłumaczy opinię prokuratora generalnego na temat konstytucyjności ustawy o IPN. Przypomnijmy, że prokurator generalny w opinii dla Trybunały Konstytucyjnego stwierdził, że jeden z przepisów jest niekonstytucyjny. Mowa o art. 55 b, zgodnie z którym "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego niniejszą ustawę stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia przestępstw" przypisania narodowi polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie z czasów II wojny światowej.

W komunikacie Prokuratury Krajowej, który pojawił się w czwartek, czytamy, że "opinia Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego, co do konieczności kompleksowego uregulowania ochrony dobrego imienia Polski nie uległa zmianie".

Wiedza o odpowiedzialności za Holokaust jest powszechna

Jak informuje Prokuratura Krajowa, należy rozróżnić zbrodnie popełnione przez III Rzeszę od zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów. Według prokuratury "wiedza o tych pierwszych zbrodniach, o tym kto wywołał II Wojnę Światową, kto odpowiada za Holokaust i za stworzenie nazistowskiej machiny śmierci jest powszechna, znana na całym świecie i niezależna od szerokości geograficznej, bez względu na państwo pochodzenia, czy zamieszkania". Z kolei wiedza nt. zbrodni ukraińskich jest mniej powszechna.

Warchoł: Nie można oczekiwać tej wiedzy od mieszkańców Meksyku

- W momencie prac parlamentarnych doszło do zmiany tych przepisów. Na zaawansowanym etapie zostało to rozszerzone o kwestię nacjonalistów ukraińskich - powiedział w audycji "Siódma/9" Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości. - Ministerstwo Sprawiedliwości od początku wskazywało, że nie należy tych dwóch spraw łączyć. Mimo że Ministerstwo było za karaniem za negowanie zbrodni nacjonalistów ukraińskich, to nie za tym, by to łączyć - dodał.

Kary tylko na terytorium Polski

Jak wyjaśnia minister wiedza nt. zbrodni nacjonalistów ukraińskich nie jest na świecie zbyt powszechna. - Nie możemy oczekiwać od mieszkańców Meksyku czy Kostaryki, że będzie miał wiedzę o zbrodniach nacjonalistów ukraińskich - stwierdził.

"Prokurator Generalny pozytywnie odnosi się do przepisów wprowadzających kary za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów, jednakże wyłącznie ograniczonych do terytorium Polski" - czytamy w komunikacie prokuratury. 

Czytaj też: Prokurator generalny krytykuje kluczowy zapis ustawy o IPN. "Ziobro obrócił się przeciw Ziobrze"

Pożar na linii Polska-Izrael. Kryzys wywołała nowelizacja ustawy o IPN

Więcej o: