Nie żyje najstarszy Polak. Zasłużony dla swego regionu Józef Żurek miał 108 lat

Zmarł najstarszy mężczyzna w Polsce. Józef Żurek miał 108 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w czwartek w Czarnowie.

Józef Żurek, uznawany za najstarszego Polaka, urodził się 31 sierpnia 1909 roku w Gackach (powiat świecki) w rodzinie rolników. W trakcie II wojny światowej uczestniczył w kampanii wrześniowej. W 2009 roku otrzymał stopień porucznika Wojska Polskiego w stanie spoczynku. W chwili śmierci był najstarszym mężczyzną w naszym kraju i najstarszym kombatantem z czasów II wojny światowej.

Józef Żurek był bezpośrednio związany z naszą jednostką. Pożegnanie zmarłego odbędzie się w Kościele w Czarnowie 22 marca o godzinie 12:00 - informuje ochotnicza straż pożarna w Toporzysku.

Kim był najstarszy mężczyzna w Polsce?

Józef Żurek od drugiego roku życia mieszkał w Czarnowie, wsi niedaleko Bydgoszczy. Po zdaniu tak zwanej małej matury ukończył szkołę rolniczą, a potem odbył służbę wojskową. W okresie międzywojennym dwa razy uczestniczył w półtoramiesięcznych szkoleniach wojskowych.

Pod koniec sierpnia 1939 roku Józef Żurek wstąpił do 4. Dywizji Piechoty w Toruniu. Wkrótce potem wysłano go na front pod Brodnicę. Uczestniczył w bitwie pod Bzurą, gdzie został pojmany do niewoli. Zesłano go do Niemiec na przymusowe roboty rolne. W 1946 roku Józef Żurek powrócił pierwszym transportem do Solca Kujawskiego i stamtąd ruszył do Czarnowa. Jego matka i dwaj bracia również przeżyli wojnę. Mężczyzna osiedlił się w Czarnowie wraz z żoną.

W rozmowie z "Gazetą Pomorską" mówił, jak udało mu się tak długo utrzymać w dobrym zdrowiu:

Przede wszystkim nigdy w życiu się nie objadałem. Bardzo lubiłem zupy, niezbyt wiele jadłem mięsa. Zawsze starałem się szanować ludzi i żyć z nimi w zgodzie – powiedział Józef Żurek. 

Zasłużony obywatel Czarnowa

Najstarszy Polak Józef Żurek założył w Czarnowie Ochotniczą Straż Pożarną. Był również radnym gminy. W 2016 roku Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył Józefa Żurka medalem „Pro Patria”. W ten sposób oddano mu honor za służbę ojczyźnie na froncie oraz za późniejszą aktywność społeczną. Został też odznaczony przez marszałka województwa medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Józef Żurek do końca swoich dni zachował trzeźwość umysłu i dobrą kondycję.

Więcej o: