W reklamie "Botoksu" - "17 proc. pacjentów umiera po operacji". Lekarz postanowił to sprawdzić

- Nie zgadzam się na reklamowanie filmu "Botoks" jako opartego na faktach - mówi nam dr Roman Budziński. Sprawdził on, że hasło o "17 proc. pacjentów, którzy nie przeżyli operacji" nie ma nic wspólnego z prawdą.

Po tym, gdy do kin wszedł "Botoks", do lekarzy zaczęli zgłaszać się zaniepokojeni jego  promocją pacjenci. W reklamie filmu Patryka Vegi możemy przeczytać: "W zeszłym roku w Polsce 17 proc. pacjentów nie przeżyło operacji". - Pacjenci pytali, jak to właściwie jest, skoro ten film jest oparty na faktach - mówi w rozmowie z Gazeta.pl dr n. med. Roman Budziński, wtedy prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Lekarz postanowił skonfrontować to hasło z rzeczywistością, o czym napisał portal branżowy podyplomie.pl.

- Ten film jest reklamowany jako "oparty na faktach", tak przedstawia ten film dostępny w internecie zwiastun oraz sam reżyser – Patryk Vega. Jako lekarz oglądałem go z przykrością. Od 30 lat pracuję jako lekarz w bardzo różnych miejscach i nie znam, nie widziałem takiego świata jaki przedstawiono w filmie - mówi dr Budziński.

Jednak - jak podkreśla - nie czuje się upoważniony, aby dyskutować o filmie jako takim. - Sprzeciwiam się stanowczo tylko informacji, że jest on oparty na faktach - mówi medyk. Razi go szczególnie pojawiający się na początku zwiastuna wspomniany już napis: "W zeszłym roku w Polsce 17 proc. pacjentów nie przeżyło operacji".

- Jeszcze jako szef gdańskiej Izby Lekarskiej wysłałem do pomorskich
szpitali zapytania o to, jak z wskaźnikami śmiertelności po operacji jest w rzeczywistości - mówi nam dr Budziński. - Odpowiedzi z poszczególnych szpitali było różne: od 0,3 proc. do 1,3 proc - dodaje. Z kolei średnia zgonów pooperacyjnych dla województwa pomorskiego wynosi 0,62 proc - wynika z danych przysłanych przez NFZ

Lekarz: Te dane są na światowym poziomie

Lekarz nie ujawnił, który szpital podał jakie dane. - To mogłoby zostać źle rozumiane jako pokazujące, że ten szpital jest lepszy, a tamten gorszy. A to niezupełnie prawda. Umieralność zależy od profilu operacji, jakie się wykonuje - zaznacza dr Budziński. - Z oczywistych powodów operacje zaawansowanych nowotworów, czy niektóre kardiochirurgiczne są bardziej ryzykowne - mówi i dodaje, że 0 proc. zgonów jest niemożliwe do osiągnięcia.

- Do operacji trafiają ludzie w niezłym stanie zdrowia, ale trafiają też na przykład osoby 90-letnie, po dwóch zawałach, czy w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Wtedy chirurg może podjąć się zabiegu, gdy widzi nawet niewielką szansę na uratowanie człowieka. Ale nie zawsze się udaje - mówi doktor.

- Wszystkie statystyki, które mi nadesłano, są na przyzwoitym, światowym poziomie - zaznacza. - Dlatego protestuję i mam dowody na to, że film nie  jest oparty na faktach. Nie wolno tak reklamować filmu. To zaburza zaufanie pacjentów do lekarzy, które jest bardzo potrzebne - dodaje lekarz.

Reklama "Botoksu" nieetyczna

W styczniu w sprawie reklam filmu Vegi wypowiedziała się Komisja Etyki Reklamy - pisał wtedy branżowy wirtualnemedia.pl. W kilku osobnych skargach zwracano uwagę  m.in. właśnie na nieprawdziwe dane o poziomie umieralności.

KER oceniła, że reklamy "nadużywały zaufania odbiorców" i "przekroczyły granice dobrych obyczajów", co jest złamaniem kodeksu etycznego reklamy. Przedstawiciele firmy Kino Świat nie odnieśli się wtedy do tych zarzutów - podały wirtualnemedia.pl.

Więcej o:
Komentarze (85)
Lekarz: "Botoks" podawał nieprawdzie dane o umieralności po operacjach
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 41 razy 37

  "17 proc. pacjentów umiera po operacji"
  Bzdura. 100% pacjentów umiera po operacji. To tylko kwestia czasu...

 • tigr

  Oceniono 32 razy 26

  Panie doktorze? Poważnie? Przecież to Vega, kolejny wazeliniarz dobrozmianowy, dla takich jak Vega nie są ważne fakty, ważne jest to co Vega uważa. Niestety wszyscy staczamy się w nowe Średniowiecze...

 • krynolinka

  Oceniono 28 razy 18

  19% wyborców wybrało PiS. A prezes mówi, że rządzą z woli całego suwerena. Takie tam statystyczne sztuczki...

 • freud1

  Oceniono 22 razy 14

  17% umiera po operacji, 40 kilka procent popiera kaczenke.
  Taka prawda. Wolska.

 • compor

  Oceniono 14 razy 10

  Ulubieniec PISiaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX