Pozwolili na komercyjny odstrzał żubrów w Puszczy Boreckiej? Nadleśnictwo: Były chore

Myśliwi w Puszczy Boreckiej odstrzelili 10 żubrów. Nadleśnictwo przyznaje, że część spośród zwierząt padło w polowaniu komercyjnym. Zapewnia jednocześnie, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Jak informuje nadleśnictwo Borki, żubry zostały "wyeliminowane" z powodów zdrowotnych. "Wszystkie odstrzały były niezbędne i odbyły się zgodnie z obowiązującym przepisami" - informuje w komunikacie nadleśnictwo.

Komunikat jest odpowiedzią na publikację portalu Oko.press, w której pojawia się informacja, że żubry zginęły prawdopodobnie w polowaniu komercyjnym. Tymczasem, jak podaje nadleśnictwo, połowa spośród odstrzelonych żubrów była poważnie chora. "Czteroletni byk był poważnie osłabiony, stopniowo chudł i trzymał się z daleka od stada, dwie krowy miały uszkodzone gałki oczne, a dwójka cieląt była w tak złej kondycji, że nie miała szans na przeżycie zimy i w sposób widoczny cierpiała." - czytamy w piśmie nadleśnictwa.

Pozostałe żubry przebywały w zagrodzie kwarantannowej i ich zabicie również było podyktowane stanem zdrowia oraz "brakiem możliwości dołączenia ich do wolnego stada". Nadleśnictwo przyznaje jednocześnie, że trzy odstrzały "miały charakter komercyjny". Jak podaje TVN 24, powołując się na słowa rzecznika prasowego dyrekcji lasów państwowych w Białymstoku, uzyskane w odstrzale pieniądze zostały przeznaczone na utrzymanie stada. Początkowo planowano odstrzelić 12 osobników, ale dwa z nich padły same.

Według informacji reporterki TVN 24, odstrzały odbywają się także w nadleśnictwie Krynki, gdzie w sumie odstrzelono 12 żubrów, a zgoda Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych dotyczy aż 20 osobników. Tam komercyjnie zabito 7 osobników, a dwa podobnie jak w Puszczy Boreckiej, padły same. 

"Przypominał dzika". Myśliwi, którzy postrzelili człowieka zazwyczaj tłumaczą się tak samo