Pozwolili na komercyjny odstrzał żubrów w Puszczy Boreckiej? Nadleśnictwo: Były chore

Myśliwi w Puszczy Boreckiej odstrzelili 10 żubrów. Nadleśnictwo przyznaje, że część spośród zwierząt padło w polowaniu komercyjnym. Zapewnia jednocześnie, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

Jak informuje nadleśnictwo Borki, żubry zostały "wyeliminowane" z powodów zdrowotnych. "Wszystkie odstrzały były niezbędne i odbyły się zgodnie z obowiązującym przepisami" - informuje w komunikacie nadleśnictwo.

Komunikat jest odpowiedzią na publikację portalu Oko.press, w której pojawia się informacja, że żubry zginęły prawdopodobnie w polowaniu komercyjnym. Tymczasem, jak podaje nadleśnictwo, połowa spośród odstrzelonych żubrów była poważnie chora. "Czteroletni byk był poważnie osłabiony, stopniowo chudł i trzymał się z daleka od stada, dwie krowy miały uszkodzone gałki oczne, a dwójka cieląt była w tak złej kondycji, że nie miała szans na przeżycie zimy i w sposób widoczny cierpiała." - czytamy w piśmie nadleśnictwa.

Pozostałe żubry przebywały w zagrodzie kwarantannowej i ich zabicie również było podyktowane stanem zdrowia oraz "brakiem możliwości dołączenia ich do wolnego stada". Nadleśnictwo przyznaje jednocześnie, że trzy odstrzały "miały charakter komercyjny". Jak podaje TVN 24, powołując się na słowa rzecznika prasowego dyrekcji lasów państwowych w Białymstoku, uzyskane w odstrzale pieniądze zostały przeznaczone na utrzymanie stada. Początkowo planowano odstrzelić 12 osobników, ale dwa z nich padły same.

Według informacji reporterki TVN 24, odstrzały odbywają się także w nadleśnictwie Krynki, gdzie w sumie odstrzelono 12 żubrów, a zgoda Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych dotyczy aż 20 osobników. Tam komercyjnie zabito 7 osobników, a dwa podobnie jak w Puszczy Boreckiej, padły same. 

"Przypominał dzika". Myśliwi, którzy postrzelili człowieka zazwyczaj tłumaczą się tak samo

Więcej o:
Komentarze (203)
Nadleśnictwo Borki. Odstrzał 10 żubrów w Puszczy Boreckiej
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 36 razy 18

  odstrzały "miały charakter komercyjny". Chętnie odstrzeliłbym sobie jakiegoś myśliwego "komercyjnie".

 • mrrrwrrr

  Oceniono 23 razy 17

  Proszę, jak te żubry okrągłymi liczbami chorują. W jednej puszczy okrąglutkie 10, w drugiej okrąglutkie 20 zachorowało. Co za zmyślne stworzenia!

 • cezar85

  Oceniono 26 razy 16

  świetny pomysł na uratowanie służby zdrowia

  snajper w izbie przyjęć

 • fakiba

  Oceniono 28 razy 16

  Minister nowy a porządki stare

 • fakiba

  Oceniono 27 razy 13

  Sami chorzy jesteście

 • demetria11

  Oceniono 18 razy 12

  Najpierw konie, potem puszcza, teraz żubry. Podła Zmiana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX