Kościół zadowolony z głosowania posłów ws. aborcji. "Przerywanie ciąży to bezprawie"

"Zatrzymaj aborcję" - projekt obywatelski zakazujący aborcji z powodu ciężkich wad płodu - został wczoraj przyjęty przez sejmową komisję. To ucieszyło Kościół. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, złożył posłom podziękowania za pozytywną rekomendację dla ustawy "Zatrzymaj aborcję".

Na pozytywne zaopiniowanie projektu „Zatrzymaj aborcję” zdecydowało się 16 członków komisji sejmowej, natomiast 9 było przeciwko. W trakcie debaty wypowiadali się m. in. przedstawiciele Ordo Iuris. Inne organizacje pozarządowe nie zostały dopuszczone do głosu. Nowelizacją ustawy ma się teraz zająć Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. Przyśpieszenie obrad nad aborcją było wynikiem nacisków ze strony Kościoła.

Relacja z posiedzenia komisji w sprawie projektu "Zatrzymaj aborcję" >>>

"Zatrzymaj aborcję" oczami arcybiskupa

„Zatrzymaj aborcję” została uznana przez abp Gądeckiego jak sposób na „prawną ochronę poczętych dzieci”. Z kolei wszelkie formy przerywania ciąży (aborcji), a także eutanazję, określił on jako bezprawie. Oświadczył równie, że życie człowieka zaczyna się w momencie poczęcia, a „współczesna genetyka nie pozostawia wątpliwości co do człowieczeństwa ludzkiego embrionu”. Nie podaje jednak źródeł na potwierdzenie swych słów. Na sam koniec abp Gądecki dodał ogólnikowo, że „zadaniem państwa jest organizacja opieki medycznej dla kobiet w ciąży i matek oraz silnego systemu wsparcia rodziców i rodzin dzieci chorych”.

Protesty przeciwko „Zatrzymaj aborcję”

„Zatrzymaj aborcję” chciały zatrzymać środowiska prokobiece, które w niedzielę protestowały przed kuriami. W odpowiedzi na przyjęcie projektu Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział duży protest w Warszawie. Odbędzie się on w ten piątek o godzinie 16. Obecnie do wydarzenia na Facebooku dołączyło prawie 30 tys. osób. Do Warszawy, w obronie prawa do aborcji, chcą przyjechać z całej Polski.

Czarny Piątek - protest ws. aborcjiCzarny Piątek - protest ws. aborcji Ogólnopolski Strajk Kobiet

Kiedy aborcja w Polsce jest legalna?

W Polsce aborcja jest obecnie legalna w trzech przypadkach. Art. 4a ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności
przerywania ciąży określa, że lekarz może dokonać przerwania ciąży można dokonać, gdy:

  1. ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
  2. badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo
    nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,
  3. zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu
    zabronionego.

Polacy przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego, zakazu chce garstka. A wyborcy PiS? Zaskoczenie >>>

Więcej o: