Pierwszy dzień wiosny astronomicznej jeszcze ze śniegiem. Ale idzie zmiana pogody

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada na wtorek - 20 marca. Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej - dzień później. A co z pogodą? Będzie coraz cieplej.

Astronomiczna wiosna zawita do nas 20 marca; pierwszy dzień astronomicznej wiosny zbiega się datą tak zwanej równonocy wiosennej. U progu wiosny dzień i noc zrównują się i trwają tyle samo - po 12 godzin. Następnie dzień staje się coraz dłuższy. Wiosna potrwa do 21 czerwca, kiedy powitamy astronomiczne lato. 

Kiedy pierwszy dzień wiosny 2018?

Przyjęło się, że pierwszy dzień wiosny jest świętowany 21 marca - gdy zaczyna się wiosna kalendarzowa. Zgodnie z ludowym zwyczajem topi się wtedy marzannę. To długa tradycja, pisał już o niej w XV wieku Jan Długosz w "Kronikach". Topienie słomianej kukły wyobrażało symboliczne zniszczenie zimy, śmierci oraz wszelkiego zła.

W pierwszy dzień wiosny uczniowie w Polsce obchodzą nieformalne święto - dzień wagarowicza. Władze szkolne próbują je "zalegalizować". W tym celu organizują imprezy, okolicznościowe wyjścia, na przykład do parku, aby tradycyjnie topić marzannę.

Pierwszy dzień wiosny w pogodzie

Nie jest jeszcze pewne, jaka pogoda czeka nas na Wielkanoc, ale synoptycy przygotowali już prognozę na najbliższe dni.

W pierwszy dzień wiosny astronomicznej temperatury na minusie utrzymają się już tylko na południu kraju. Termometry pokażą od -5 sr. C na Podhalu, -4 st. C na Podkarpaciu do 5 st. C w Wielkopolsce - podaje IMGW. W całym kraju mogą wystąpić słabe opady śniegu, na południu i południowym wschodzie spadnie więcej śniegu. Dzień będzie raczej pochmurny. Rozpogodzenia rano w pasie od Ziemi Lubuskiej po Suwalszczyznę, a wieczorem od Śląska po Podlasie i Lubelszczyznę rozpogodzenia - prognozują synoptycy.

W kolejnych dniach coraz cieplej. W czwartek w całej Polsce będzie już "na plusie" - od 2 do 5 st. C.

Wiele osób wzdycha: oby święta nie były białe!

Zmiana czasu na letni

Niedługo po nadejściu wiosny nastąpi także zmiana czasu. Czeka nas za kilka dni - pod koniec miesiąca. W nocy z 24 na 25 marca, czyli z soboty na niedzielę, przestawimy zegarki o godzinę do przodu - z godziny 2.00 na 3.00. To oznacza, że będziemy spać o godzinę krócej, ale w zamian "dostaniemy" dłuższe, jasne popołudnia.

Kiedy wiosna termiczna i fenologiczna?

Oprócz wiosny kalendarzowej i astronomicznej wyróżniamy też wiosnę termiczną i fenologiczną. Tak zwana wiosna termiczna jest wtedy, gdy średnia dobowa temperatura przekracza 5 stopni, ale osiąga nie więcej niż 10 stopni. W każdym roku wiosna termiczna przychodzi o rożnej porze - zazwyczaj około 25 marca na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Wielkopolsce, około 5 kwietnia pojawia się na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Podlasiu i Mazurach, zaś w połowie kwietnia w rejonach podgórskich.

Dla botaników istotna jest z kolei wiosna fenologiczna - okres w przyrodzie, kiedy trawa staje się zielona, a na drzewach pojawiają się pąki kwiatów i liści. Jej pierwsze symptomy możemy zauważyć w postaci kwitnącej leszczyny.

Czy czeka nas wiosna bez wróbli? Populacja tych ptaków maleje z roku na rok

Więcej o: