Wojsko nie chce rozstać się z "orzeszkami". Na remont starych hełmów planuje wydać miliony

Około 14 tys. metalowych hełmów zostanie odrdzewionych i pomalowanych na nowo - podaje "Rzeczpospolita". Koszt naprawy popularnych jeszcze w Ludowym Wojsku Polskim "orzeszków" szacowany jest na 3 mln zł.

Chodzi o hełmy według wzoru z 1967 roku. Jak ustaliła "Rzeczpospolita" w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych, naprawa w warsztatach ma polegać na usunięciu z "orzeszka" starego lakieru i nałożenie nowej farby antykorozyjnej. Przy okazji odbywa się też malowanie i ewentualna wymiana wyposażenia wewnętrznego hełmu. Następnie sprzęt ma trafić do magazynów jako rezerwa.

Jednak zdaniem ekspertów metalowe hełmy, w przeciwieństwie do kompozytowych, nie są w stanie skutecznie ochronić głowy żołnierza przed odłamkami. "Rz" przypomina, że w 2015 roku Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Mirosław Różański zdecydował, że żołnierze podległych mu jednostek nie będą używali na ćwiczeniach metalowych "orzeszków". 

Dla wojskowych odnawianie starych hełmów nie ma sensu i jest niczym innym, jak wyrzucaniem pieniędzy w błoto. "W 'orzeszkach' żołnierze przypominają bardziej grupę rekonstrukcyjną Ludowego Wojska Polskiego" - mówi "Rz"  oficer Terytorialnej Służby Wojskowej, który kilka lat temu został wezwany na ćwiczenia rezerwy i dostał wysłużony metalowy hełm.

Pod koniec 2017 roku MON zapowiedział, że kupi dla armii 100 tys. zimowych i letnich mundurów oraz 20 tys. hełmów z kevlaru. Było to pokłosie ćwiczeń Dragon 17, kiedy dla rezerwistów zabrakło odpowiedniego wyposażenia - część z nich ćwiczyła w sportowym obuwiu i właśnie w "orzeszkach" na głowie.

Więcej o:
Komentarze (220)
Wojsko wyda 3 mln zł na remont metalowych hełmów
Zaloguj się
  • beaviso

    Oceniono 44 razy 34

    Dla WOT się nada. Przecież to nic innego jak grupa rekonstrukcyjna udająca wojsko.

  • zazwyczaj_nieomylny

    Oceniono 40 razy 34

    W erze dronów, wyspecjalizowanych jednostek i sterowanych pocisków Macierewicz cofnął polską armię do lat 60., a w przypadku WOT nawet do pospolitego ruszenia z XVII wieku. Ale co Misiu się pobawił na dyskotekach za pieniądze oszczędzone na Caracalach, to jego.

  • van_norden

    Oceniono 30 razy 24

    Dwa lata rządów pisu i brakuje wszystkiego. Jedyne "zasługi" Maciarenki to samoloty dla vipów i medal Misiewicza

  • monoekann

    Oceniono 33 razy 23

    Najważniejszym organem żołnierza jest dupa.
    By starszy stopniem mógł kopnąć, a minister pomacać.

  • pan.szklanka

    Oceniono 27 razy 19

    Z powodzeniem mogą służyć żołnierzom wojsk OT, u których głowa nie jest najważniejszym organem.

  • sacc77

    Oceniono 15 razy 13

    Warszawa,
    ul. Puławska 100
    W sklepie AMW można kupić dowolną ilość tego badziewia w doskonałym stanie.
    Kto ma zarobić na tym wałku p. BŁASZCZAK?

  • mocten

    Oceniono 17 razy 13

    Wychodzi ponad 200zł za remont hełmu. trochę drogo...Ale szwagier wiadomo kogo ma farbę do opchnięcia.. Skoro tak, to OK.

  • furious07

    Oceniono 14 razy 12

    Za 20 pln kupiłem taki z demobilu w stanie idealnym. Niezły wałek!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX