Piotr Paćkowski, polski alpinista, mieszkający we Francji, poinformował na Facebooku, że zakończyło się zbieranie podpisów pod petycją do prezydenta Francji Emmanuela Macrona, by ten odznaczył Polaków z akcji ratunkowej na Nanga Parbat. "Dobra nowina, to prawie w garści (...). Petycja została przekazana na ręce marszałka Senatu, który prześle sprawę do prezydenta Macrona!" - przekazał Paćkowski.
W akcji ratunkowej brali udział członkowie narodowej zimowej wyprawy na K2 - Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala. Wyprawą kierował natomiast Krzysztof Wielicki, koordynował też akcję ratunkową. Według nieoficjalnych informacji Paćkowskiego, cała piątka miałaby zostać odznaczona Legią Honorową.
Ze informacji Paćkowskiego wynika, że zarówno polscy alpiniści, jak i pakistańscy piloci, mają otrzymać także wyróżnienia "Spirit of Mountaineering", przyznawane przez najstarszy klub alpinistyczny na świecie, angielski "Alpine Club". Miałoby do tego dojść podczas Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju.
Zespół polskich himalaistów, który wcześniej działał na K2, uratował podczas dramatycznej akcji ratunkowej na ośmiotysięczniku Nanga Parbat w Himalajach Francuzkę Elisabeth Revol. Skrajnie wycieńczona Revol utknęła na wysokości ponad 6 tysięcy metrów nad poziomem morza, próbując schodzić w dół mimo odmrożonych rąk i nóg.
Ratownikom nie udało się dotrzeć do jej partnera wspinaczkowego Tomasza Mackiewicza, który po zdobyciu Nanga Parbat stracił siły, nabawił się ślepoty śnieżnej, odmrożeń i nie był w stanie zejść z wysokości ponad 7 tysięcy metrów nad poziomem morza.
Akcja ratownicza na Nanga Parbat wywołała duże poruszenie w świecie wspinaczkowym, zwracano uwagę przede wszystkim na niezwykle szybkie tempo działania polskich himalaistów, którzy ścigali się z czasem, by zdążyć przed prognozowanym załamaniem pogody. Minister sportu Witold Bańka zapowiedział, że wystąpi do prezydenta Andrzeja Dudy o przyznanie ratownikom odznaczeń.
Order Legii Honorowej został ustanowiony na początku XIX w. przez Napoleona Bonaparte (dokładnie w 1802 roku). To najwyższe francuskie odznaczenie nadawane wybitnym i zasłużonym osobistościom. Dewiza orderu brzmi: "Honor i Ojczyzna".
Spośród Polaków francuskim odznaczeniem uhonorowani zostali dotąd m.in. książę Józef Poniatowski, marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, gen. Władysław Sikorski, gen. Władysław Anders. Po roku 1989 otrzymali ją m.in. Jacek Kuroń, Andrzej Wajda i Bronisław Geremek.