Zima rozgościła się na dobre. Ostrzeżenie: idą zamiecie śnieżne [POGODA]

Zimowa pogoda wróciła i to ze wszystkimi uciążliwościami. Najbliższej nocy i w niedzielę mogą wystąpić zawieje i zamiecie śnieżne. A kiedy ocieplenie?

Pogoda płata nam figle na progu wiosny, która ma nadejść już za kilka dni. Temperatura spadła, poprószył śnieg, a w najbliższym czasie nadejdą zamiecie śnieżne. To uciążliwe zjawisko jest spodziewane na Podkarpaciu, w Małopolsce, w Świętokrzyskiem i na północy województwa śląskiego. Na południu i południowym-wschodzie kraju będzie padał śnieg. Może go spaść od 5 do 10 centymetrów - przewidują synoptycy.

Ważne: zamiecie mogą się powtarzać - ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o zawiejach i zamieciach śnieżnych obowiązują aż do poniedziałkowego poranka.

Pogoda w nocy: silny wiatr i mróz

Uwaga na silny wiatr. W województwie podkarpackim i małopolskim wiatr będzie osiągał prędkość od 30 do 40 kilometrów na godzinę, w porywach do 70 kilometrów na godzinę. Wysoko w Sudetach porywy wiatru osiągną do 80 kilometrów na godzinę, w Tatrach - do 90 kilometrów na godzinę.

Temperatura w nocy z soboty na niedzielę od minus 12 do minus 7 stopni. Cieplej będzie tylko na Wybrzeżu, nieco chłodniej ma być w rejonach podgórskich. Wiatr będzie wzmagał odczucie zimna. Według portalu meteoprognoza temperatura odczuwalna nad ranem to lokalnie nawet -20 st. C.

Pogoda na najbliższe dni

Zimowa aura utrzyma się do końca weekendu. Ocieplenie będzie później następowało stopniowo. W połowie tygodnia zima raczej odpuści. Najcieplej będzie wtedy na zachodzie Polski - tam termometry pokażą około maksymalnie 7 st. C, podczas gdy na wschodzie będzie jeszcze około zera stopni. Z kolei pod koniec tygodnia termometry na zachodzie kraju mają wskazać nawet 10 stopni Celsjusza; na wschodzie maksymalnie 3 st. C.

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w środę, 21 marca.

Więcej o: