Ksiądz z Krakowa modlił się o śmierć dla papieża Franciszka. Interweniował arcybiskup

Arcybiskup Marek Jędraszewski zabrał głos ws. kontrowersyjnej homilii, wygłoszonej w Krakowie przez ks. Edwarda Stańka. Duchowny twierdził, że modli się o szybką śmierć dla papieża Franciszka. Abp Jędraszewski mówi o "bólu" i "żalu".

Kazanie, które wywołało sporo kontrowersji, zostało wygłoszone przez ks. dr. hab Edwarda Stańka 25 lutego w kościele Sióstr Felicjanek pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie. Fragmenty homilii cytuje portal Pch24.pl.

Papież Franciszek ostro skrytykowany

Ks. Staniek krytykował papieża Franciszka za wzywanie parafii i diecezji do przyjmowania uchodźców będących wyznawcami islamu. - Jako religia są oni wrogo nastawieni do Ewangelii i Kościoła. W wojnach religijnych zamordowali miliony. A my, Polacy, wspominając zwycięstwo nad ich wojskami pod Wiedniem, lepiej niż inni rozumiemy, że o dialogu z nimi nie ma mowy. Miłosierdzie możemy okazać tym wyznawcom islamu, którzy umierają z głodu lub pragnienia. Drzwi diecezji i parafii mogą być otwarte tylko dla wierzących w Jezusa Chrystusa - stwierdził duchowny.

Ks. Edward Staniek negatywnie wypowiedział się również na temat "otwierania drzwi do Eucharystii, pokarmu świętego, dla ludzi, którzy wybierają grzech jako swój świat".

- Oni mogą mieć dostęp do Eucharystii, o ile się nawrócą i odpokutują swój grzech. (...) Dla nieświętych jest to pokarm zabójczy, bo jest świętokradztwem. Dopuszczenie w Kościele ludzi nieświętych do świętości to profanacja sakramentów - dodał.

- Czym się kieruje papież? Nie wiem. Jaki jest cel jego wypowiedzi? Też nie wiem. Wiem, jak te wypowiedzi są wykorzystywane w mediach nastawionych na niszczenie Jezusa i Jego Kościoła. Modlę się o mądrość dla papieża, o jego serce otwarte na działanie Ducha Świętego, a jeśli tego nie uczyni, modlę się o szybkie jego odejście do Domu Ojca. O szczęśliwą śmierć dla niego mogę zawsze prosić Boga, bo szczęśliwa śmierć to wielka łaska

- powiedział ksiądz.

Kim jest ksiądz Edward Staniek?

Ks. dr hab. Edward Staniek otrzymał święcenia duchowne z rąk ówczesnego kardynała Karola Wojtyły w 1965 roku. Był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, a także członkiem Komitetu Nauk Teologicznych PAN.

Jest twórcą wielu materiałów homiletycznych, które wykorzystywane są podczas Mszy Świętych, czy adoracji Najświętszego Sakramentu.

Wykład ks. Edwarda Stańka "Przekaz wiary w Chrystusa według św. Pawła" z 2013 r.

 

Na dywaniku u arcybiskupa

W sobotę na stronie Archidiecezji Krakowskiej ukazało się oświadczenie metropolity krakowskiego, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Z ogromnym bólem i żalem przyjąłem wiadomość o słowach, jakie pod adresem Ojca Świętego Franciszka wypowiedział niedawno ks. prof. Edward Staniek podczas homilii w kościele sióstr felicjanek w Krakowie. Tę sprawę poruszyłem podczas osobistej z nim rozmowy

- napisał abp Jędraszewski. Dodał, że cały Kościół Krakowski modli się o Ojca Świętego Franciszka, "upraszając u Pana Boga tak konieczne dla Niego łaski w pełnieniu Urzędu Piotra w jednym, świętym, katolickim i apostolskim Kościele".

Papież Franciszek uderzony koszulką w twarz. Incydent podczas pielgrzymki do Chile