Dzie witego Patryka. Wesoe irlandzkie wito take w Polsce [WYDARZENIA]

Dzie witego Patryka to obchody na cze patrona Irlandii. W ten dzie wszystko staje si zielone - na ulice wychodz ludzie z ubraniami, wosami i brodami w tym kolorze. Wok trwaj lokalne imprezy, festyny i koncerty. Wszdzie widnieje shamrock, czyli trjlistna koniczyna, symbol narodowy Irlandii. Tradycyjnie pije si whisky i ciemne piwo. Dzie witego Patryka to bardzo radosny zwyczaj.

Dzień świętego Patryka obchodzi się w 17 marca w domniemaną rocznicę śmierci biskupa Patryka, któremu przypisuje się ochrzczenie Irlandii. Według legendy św. Patryk wygonił z Irlandii węże, ożywiał zmarłych i miał moc przywracania wzroku. O tajemnicy Trójcy Świętej nauczał wiernych biorąc za przykład trójlistną koniczynę (shamrock). Pozwalał wierzącym kultywować niektóre pogańskie tradycje – zachęcał do świętowania Wielkanocy poprzez odpalanie fajerwerków.

Donald Trump z misą pełną koniczyn na Dzień św. PatrykaDonald Trump z misą pełną koniczyn na Dzień św. Patryka Fot. Susan Walsh / AP Photo

Gdzie obchodzi się dzień świętego Patryka?

Dzień świętego Patryka obchodzi się nie tylko w Irlandii. Świętują go wszyscy sympatycy kultury celtyckiej. Liczne parady odbywają się w USA, Holandii, we Włoszech oraz w Niemczech. Ma to związek również z mniejszościami irlandzkimi w tych krajach. Żeby uczcić wraz z Irlandczykami to radosne święto, wiele budynków jest podświetlanych na zielono – London Eye, nowojorski Empire State Building, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney, a nawet wodospad Niagara. Najbardziej spektakularnie wygląda jednak barwiona na zielono rzeka w Chicago.

Co pije się w dzień świętego Patryka?

Dzień świętego Patryka wypada w okresie Wielkiego Postu. Był to jedyny dzień postu, w który Kościół dawał dyspensę na picie alkoholu. W Irlandii obowiązkowo wypija się szklaneczkę whisky, nazywaną również dzbanem Patryka. Do tego pinta ciemnego stoutu, najczęściej Guinnessa. Zwyczaj barwienia piwa na zielono narodził się tak naprawdę wśród irlandzkich imigrantów w Stanach Zjednoczonych.

Dzień świętego Patryka w Polsce

Dzień świętego Patryka jest obchodzony w naszym kraju na coraz większą skalę. Możemy świętować go w każdym barze, zwłaszcza że w tym roku wypada w sobotę. Nie zabraknie imprez i koncertów muzyki celtyckiej.

  • w Krakowie zagra Beltaine & Glendalough,
  • w Poznaniu będzie to Carrantuohill,
  • w Warszawie Teatr Rampa zaprasza na występ z okazji XIX Dnia świętego Patryka,
  • w Łodzi OFF Piotrkowska organizuje w weekend "Dni Irlandii 2018".

Na zielono zabłysną ważne budynki:

  • Pałac Kultury i Nauki,
  • Ratusz w Poznaniu,
  • Szyb Macieja w Zabrzu,
  • Tauron Arena w Krakowie.

Przewodniczący Episkopatu Polski złożył życzenia Irlandczykom.

Irlandię łączą z Polską szczególne więzi wypływające z chrześcijańskich korzeni, wspólnoty wiary i hierarchii wartości. Wśród nich pierwsze miejsca po Bogu zajmują rodzina i ojczyzna. Życzę, by narodowy symbol tego kraju - trójlistna zielona koniczynka - była znakiem nadziei, a św. Patryk wypraszał wszystkim potrzebne łaski

- napisał przewodniczący polskiego Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki.

My na Dzień św. Patryka polecamy przepis na pyszne ciasto mech: