Polska Fundacja Narodowa znalazła sposób, by ukryć na zdjęciu Michnika. Długo nie myśleli

Polska Fundacja Narodowa wydała broszurę, w której informuje mieszkańców Warszawy o nowych patronach zdekomunizowanych ulic. Fotografia przedstawiająca działaczy KOR została jednak sprytnie opatrzona stemplem, przez co zakryto twarz Adama Michnika.

Polska Fundacja Narodowa zorganizowała kampanię "Godność niepodległej", mającą na celu przybliżenie zasad dekomunizacji polskich ulic. Do mieszkańców Warszawy trafiła broszura, w której przedstawieni są dotychczasowi i nowi patroni ulic. Nowych patronów oznaczano w broszurze niebieskim stemplem "po dekomunizacji", a dotychczasowych - "przed dekomunizacją".

Jedną ze stron broszury poświęcono Komitetowi Obrony Robotników, który trafił na szyld dotychczasowej ulicy 17 stycznia we Włochach. Na zdjęciu działaczy stempel umieszczono jednak tak, by zasłonił twarz Adama Michnika. Na fotografiach patronów innych ulic stemple nie zakrywają nikogo. Zdjęcie opublikowano na str. 28.

Polska Fundacja Narodowa

O sprawie jako pierwsza poinformowała redakcja OKO.press.

"Tak żałosne, że brak słów"

"Kolejna żenada w wykonaniu PFN. Nie pojmuję, dlaczego zarząd tej fundacji nadal trwa" - skomentował na Twitterze publicysta Łukasz Warzecha.

"Czy naprawdę Polska Fundacja Narodowa musi nas dalej "ubogacać" tymi erupcjami specyficznie rozumianej misji? PFN już dawno powinien przestać istnieć - a on się zachowuje, jakby się dopiero rozkręcał" - napisał dziennikarz Agaton Koziński.

"To jest tak małe, tak żałosne, że brak słów" - oburzyła się blogerka Kataryna.

Grafikę skrytykował również Sebastian Kaleta, członek komisji ds. reprywatyzacji. "Efekt tego zabiegu jest taki, że większą sławę grafice dał absurdalny stempel niż sama grafika. Kompletnie niepotrzebne i małostkowe. Każdy znający historię wie, że do pewnego etapu Adam Michnik i Antoni Macierewicz byli po jednej stronie barykady" - zauważył.

Wpadki Polskiej Fundacji Narodowej

To nie pierwsza sytuacja, w której działania Polskiej Fundacji Narodowej wbudzają kontrowersje. Pracownicy PFN chwalili się m.in. tym, że kampanie "Today, we are still on the side of truth" i "Testimony of truth", za pomocą których próbowano walczyć ze sformułowaniem "polskie obozy śmierci, dotarły do ponad 180 mln odbiorców na całym świecie. Komentatorzy natychmiast wychwycili, że PFN nie podała źródła tych danych i zarzucali, że są wyssane z palca.

ZOBACZ TAKŻE: Polska Fundacja Narodowa chwali się "sukcesem" na poziomie 0,2 proc. "Największa hucpa PiS">>>

Z kolei gdy w związku z nowelizacją ustawy o IPN wybuchł międzynarodowy konflikt, Polska Fundacja Narodowa przygotowała dla rządu specjalny spot. Okazało się, że 30-sekundowy film w całości składał się z wyprodukowanej kilka miesięcy wcześniej animacji "Niezwyciężeni", która za pomocą głosu Seana Beana opowiadała uproszczoną historię Polski od czasów II wojny światowej do zwycięstwa Solidarności.

Pod koniec stycznia Polska Fundacja Narodowa próbowała edukować odbiorców na temat obozów koncentracyjnych. Chciano podkreślić, że były nazistowskie, a nie polskie. Pracownikom PFN umknęło wtedy, że grafika wykorzystana w kampanii przedstawiała flagę współczesnych Niemiec, a nie Trzeciej Rzeszy.

We wrześniu zeszłego roku PFN zasłynęła kontrowersyjną kampanią informacyjną "Sprawiedliwe sądy", która była zbieżna z retoryką PiS dotyczącą stanu polskiego sądownictwa. Wątpliwości wzbudził fakt, że w ten sposób działała na rzecz partii rządzącej, będąc jednocześnie finansowaną z publicznych pieniędzy.

Polska Fundacja Narodowa powstała w 2016 roku. Miała promować wizerunek Polski za granicą. Fundacja dysponuje wielomilionowym budżetem - jej konto zasiliły wielkie państwowe spółki, m.in. Orlen, KGHM, PZU, PKO BP czy PGNiG.

Dlaczego Putin bez problemu wygra wybory? Wystarczy posłuchać młodych Rosjan

Więcej o: