"Najpaskudniejsze odmęty polskiej prawicy". Brat dyrektora Muzeum Auschwitz broni go przed hejtem

Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz, jest od dwóch miesięcy obiektem zmasowanego hejtu. W obronie stanął jego brat i, trzeba przyznać, nie przebiera w słowach.

Od momentu znowelizowania ustawy o IPN w Polsce coraz częściej dochodzi antysemickich i nienawistnych incydentów. Jedną z instytucji, która zmaga się z tym zjawiskiem jest Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W lutym Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty napisała na Twitterze, że " Auschwitz powinni odprowadzać TYLKO POLSCY LICENCJONOWANI przez IPN Przewodnicy".

Czytaj więcej: "W Auschwitz tylko polscy przewodnicy". Kurator oświaty chce "walczyć o prawdę" wśród Żydów

Niedługo po tym na mieszkaniu pochodzącego z Włoch przewodnika po muzeum pojawiły się rasistowskie hasła. Przy wejściu i na drzwiach mieszkania Włocha w Krakowie ktoś namalował m.in. gwiazdę Dawida, swastykę i napisy "Polska dla Polaków" oraz "Auswitz for Poland guide" (pisownia oryginalna). .

Czytaj więcej: "Polska dla Polaków" na domu przewodnika po Auschwitz. Próbowali też po angielsku

Z hejtem musi mierzyć się też osobiście dyrektor muzeum Piotr Cywiński. W rozmowie z Onetem szef instytucji wyznaje, że od 27 stycznia żyje "w sytuacji największego i najdłuższego hejtu" jaki mu się przytrafił od momentu objęcia stanowiska. 

Sprawa jest na tyle poważna, że w obronę na Facebooku wziął go jego brat. W emocjonalnym wpisie Paweł Cywiński odnosi się do hejtu, z którym musi się stykać szef Muzeum Auschwitz.

"50 dni nieustającego hejtu. Naprawdę mało kto wie, jak to jest bardzo, bardzo dużo. Wielu by nie wytrzymało tygodnia. On jednak daje radę. Z godnością" - zaczyna swój post Paweł Cywiński. Następnie opisuje okoliczności, w jakich musi pracować jego brat:

Mój brat pracuje na jednym z najcięższych odcinków walki o pamięć, której zadaniem jest obrona ludzi przed ich najstraszniejszymi instynktami. Walka ta jest niezwykle trudna, bo chodzi w niej nie tylko o pamięć polską, ale poniekąd całej ludzkości. A jak wiadomo – różnie się pamięta. Piotr od dwunastu lat jest dyrektorem Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz. Dwanaście długich lat pracy w jednym z najstraszliwszych miejsc na świecie.

W kolejnej części postu Paweł Cywiński wyjaśnia, że od 50 dni jego brat jest ofiarą ataku ze strony prawicowych hejterów. "Od 50 dni najpaskudniejsze odmęty polskiej prawicy rozpętały wobec niego niezwykle potężną nagonkę" - pisze autor postu. Atak na dyrektora Muzeum Auschwitz, jak wyjaśnia, bazuje na "co najmniej kilkunastu kłamliwych zarzutach. Wielokrotnie dementowanych i wielokrotnie odżywających".

Dziesiątki artykułów na szemranych portalikach, setki zaangażowanych kont tweeterowych, tysiące podobnie brzmiących tweetów, wulgaryzmy, memy, groźby, oszczerstwa, donosy. Do wyrzygania

- pisze Cywiński i dodaje: "Piotrze, ja wiem, że dasz radę. Wiedz natomiast, że jesteś jednym z moich bohaterów. Brat."

Czytaj też: Żydowskie Muzeum w Londynie zalane tysiącami mejli od polskich nacjonalistów. "To przerażające"

Pożar na linii Polska-Izrael. Kryzys wywołała nowelizacja ustawy o IPN

Więcej o: