Sensacja w Nowogardzie! Kopali rów w więzieniu i natrafili na ruiny zamku rodziny von Everstein

Sensacyjne znalezisko w Nowogardzie. Podczas prac remontowych w tamtejszym zakładzie karnym robotnicy dokopali się do kamienno-ceglanych murów. Według archeologów to ruiny dawnego zamku rodziny von Everstein.

Więzienie w Nowogardzie zostało wybudowane na dawnych szczątkach zamku, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XIII wieku. Zabytkowe znaleziska są datowane na XVII wiek. Oprócz fragmentów wieży archeolodzy dokopali się również do przedmiotów, które dowodzą, że ród von Everstein był niezwykle bogaty.

Miecz, który liczy ponad 1000 lat. Odkryto go w Polsce >>>

Czym jest sensacyjne znalezisko?

Znalezisko to fragmenty naczyń, kufli i szklanic, a także figurka rycerza, która prawdopodobnie przyozdabiała piec kaflowy. Do tego szczątki zwierząt i narzędzia aptekarskie. Większość przedmiotów nie została wyprodukowana na Pomorzu. Pozostałości muru to najpewniej część wieży znajdującej się w Hoches Haus, czyli wysokim domu. Archeolodzy porównują znalezisko do nietkniętej kapsuły czasu, dzięki której dowiemy się więcej na temat przeszłości.

Historia zamku w Nowogardzie

Zamek w Nowogardzie został pierwszy raz opisany w księgach z 1268 roku. Był murowany oraz otoczony fosą wraz z wałem i palisadą. Należał wówczas do biskupa kamieńskiego. Potem przejął go ród von Eversteinów. W 1560 roku dokonali oni przebudowy zamku, lecz został on uszkodzony w trakcie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) oraz w 1675 roku podczas ataku szwedzkich wojsk. W 1723 roku odnowiono zamek, który ponownie ucierpiał podczas wojen napoleońskich. Po kolejnym remoncie w 1817 roku zamek zamieniono w zakład karny. W 1989 roku doszło do spalenia dwóch budynków. Od 2008 roku budynek jest częścią mieszkalną dla więźniów odbywających w nim karę.

Archeolodzy w Meksyku zadziwieni odkryciem. Znaleźli masowy grób z powykręcanymi ciałami.

Więcej o: