Młodzi pożyczają na potęgę i nie mają z czego spłacać. 24-latka z Wrocławia ma 625 tys. długu

W Krajowym Rejestrze Długów znajduje się obecnie 152 tys. dłużników w wieku 18-25 lat. W sumie ich zobowiązania finansowe wynoszą 535 mln zł. Rekordzistką jest młoda kobieta z Wrocławia, która zadłużyła się na 625 tys. zł. Ma zaledwie 24 lata.

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że 152 tys. Polek i Polaków w wieku 18-25 lat ma ogromne długi. Łącznie to 535 mln złotych. Liczba zadłużonych rośnie w niepokojącym tempie. Rok wcześniej zadłużonych w tym przedziale wiekowym było 110 tysięcy, a suma ich zobowiązań wyniosła "zaledwie" 309 mln zł.

Zadłużają się na drogie zachcianki

- Wśród dłużników w tej grupie wiekowej dominują osoby, które zaciągają pożyczki na zaspokajanie drogich zachcianek, często nie licząc się z własnymi możliwościami finansowymi. Chcą przypodobać się najbliższemu otoczeniu.-  informuje Jakub Kostecki, prezes firmy Kaczmarski Inkaso. - Dla nich niezwykle ważne jest to, aby w mediach społecznościowych pochwalić się wakacjami w ciepłych krajach, markowymi ubraniami, drogim sprzętem elektronicznym. A jeśli ich na to nie stać, sięgają po pożyczkę - dodaje.

Długi Polaków w wieku 18-25 latDługi Polaków w wieku 18-25 lat Krajowy Rejestr Długów

Średnia zaległość młodej osoby przekracza 3,5 tys. zł. Na długi młodych ludzi składają się przede wszystkim zaciągnięte pożyczki, nieopłacone rachunki za telefon czy mandaty. Dużą bolączką jest fakt, że młodzi ludzie w Polsce niechętnie idą do pracy. - Największym problemem wśród młodych pracowników jest brak chęci do pracy. Szybko się nudzą i wtedy rezygnują z zatrudnienia - mówi na łamach "Rzeczpospolitej" Jerzy Kędziora, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie.

Wydają na hazard

Niepokoi też to, że młode osoby chętnie wydają pieniądze na hazard. Zgodnie z danymi firmy Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie, które przytacza "Rzeczpospolita", aż 33 proc. ludzi w wieku 18-24 lata zajmuje się hazardem.

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Długów, 63 proc. młodych dłużników to mężczyźni. Najczęściej zadłużają się mieszkańcy dużych miast. Prym w niechlubnym rankingu wiodą mieszkańcy Górnego Śląska, na drugim miejscu znalazła się Wielkopolska, trzecie miejsce przypadło woj. mazowieckiemu. - Długi młodych Polaków rosną razem z nimi. Zadłużenie 18-latków to tylko 1 mln złotych, zadłużenie 22-latków to 65 mln złotych, a zadłużenie 25-latków sięga ponad 167 mln złotych - stwierdza prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. - 55 proc. długu w tej kategorii wiekowej przypada na osoby w wieku 24-25 lat. Rekordzistką w niepłaceniu jest 24-latka z Wrocławia, która ma do oddania 625 tys. złotych - dodaje.

Nie wiedzą, kto jest wierzycielem

Według Kosteckiego z Kaczmarski Inkaso, młodzi ludzie mają bardzo małą wiedzę nt. swoich zadłużeń. - Zdarzają się sytuacje, w których sami nie wiedzą, kto jest ich wierzycielem. Kiedy negocjatorzy dzwonią i informują ich, że mają dług w banku, oni twierdzą, że to niemożliwe, bo nigdy w nim nie byli. Gdy negocjator mówi, na jaki produkt została zaciągnięta pożyczka, wtedy twierdzą, że to pomyłka, bo telefon kupili na raty w sklepie elektronicznym, a nie w banku - twierdzi Kostecki.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o: