Młodzi pożyczają na potęgę i nie mają z czego spłacać. 24-latka z Wrocławia ma 625 tys. długu

W Krajowym Rejestrze Długów znajduje się obecnie 152 tys. dłużników w wieku 18-25 lat. W sumie ich zobowiązania finansowe wynoszą 535 mln zł. Rekordzistką jest młoda kobieta z Wrocławia, która zadłużyła się na 625 tys. zł. Ma zaledwie 24 lata.

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że 152 tys. Polek i Polaków w wieku 18-25 lat ma ogromne długi. Łącznie to 535 mln złotych. Liczba zadłużonych rośnie w niepokojącym tempie. Rok wcześniej zadłużonych w tym przedziale wiekowym było 110 tysięcy, a suma ich zobowiązań wyniosła "zaledwie" 309 mln zł.

Zadłużają się na drogie zachcianki

- Wśród dłużników w tej grupie wiekowej dominują osoby, które zaciągają pożyczki na zaspokajanie drogich zachcianek, często nie licząc się z własnymi możliwościami finansowymi. Chcą przypodobać się najbliższemu otoczeniu.-  informuje Jakub Kostecki, prezes firmy Kaczmarski Inkaso. - Dla nich niezwykle ważne jest to, aby w mediach społecznościowych pochwalić się wakacjami w ciepłych krajach, markowymi ubraniami, drogim sprzętem elektronicznym. A jeśli ich na to nie stać, sięgają po pożyczkę - dodaje.

Długi Polaków w wieku 18-25 latDługi Polaków w wieku 18-25 lat Krajowy Rejestr Długów

Średnia zaległość młodej osoby przekracza 3,5 tys. zł. Na długi młodych ludzi składają się przede wszystkim zaciągnięte pożyczki, nieopłacone rachunki za telefon czy mandaty. Dużą bolączką jest fakt, że młodzi ludzie w Polsce niechętnie idą do pracy. - Największym problemem wśród młodych pracowników jest brak chęci do pracy. Szybko się nudzą i wtedy rezygnują z zatrudnienia - mówi na łamach "Rzeczpospolitej" Jerzy Kędziora, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chorzowie.

Wydają na hazard

Niepokoi też to, że młode osoby chętnie wydają pieniądze na hazard. Zgodnie z danymi firmy Fortuna Online Zakłady Bukmacherskie, które przytacza "Rzeczpospolita", aż 33 proc. ludzi w wieku 18-24 lata zajmuje się hazardem.

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Długów, 63 proc. młodych dłużników to mężczyźni. Najczęściej zadłużają się mieszkańcy dużych miast. Prym w niechlubnym rankingu wiodą mieszkańcy Górnego Śląska, na drugim miejscu znalazła się Wielkopolska, trzecie miejsce przypadło woj. mazowieckiemu. - Długi młodych Polaków rosną razem z nimi. Zadłużenie 18-latków to tylko 1 mln złotych, zadłużenie 22-latków to 65 mln złotych, a zadłużenie 25-latków sięga ponad 167 mln złotych - stwierdza prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. - 55 proc. długu w tej kategorii wiekowej przypada na osoby w wieku 24-25 lat. Rekordzistką w niepłaceniu jest 24-latka z Wrocławia, która ma do oddania 625 tys. złotych - dodaje.

Nie wiedzą, kto jest wierzycielem

Według Kosteckiego z Kaczmarski Inkaso, młodzi ludzie mają bardzo małą wiedzę nt. swoich zadłużeń. - Zdarzają się sytuacje, w których sami nie wiedzą, kto jest ich wierzycielem. Kiedy negocjatorzy dzwonią i informują ich, że mają dług w banku, oni twierdzą, że to niemożliwe, bo nigdy w nim nie byli. Gdy negocjator mówi, na jaki produkt została zaciągnięta pożyczka, wtedy twierdzą, że to pomyłka, bo telefon kupili na raty w sklepie elektronicznym, a nie w banku - twierdzi Kostecki.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte

Więcej o:
Komentarze (224)
Krajowy Rejestr Długów. Ogromne zadłużenie młodych Polaków.
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 35 razy 33

  > Rekordzistką jest młoda kobieta z Wrocławia, która zadłużyła się na 625 tys. zł. Ma zaledwie 24 lata.

  Yyy... Jak ona to pożyczyła? Jak miałem parę lat temu pod górkę, to nawet mikrofali na raty bym nie dostał, a fifulinda ledwo po szkole dostała pożyczek na ponad pół bani? Jeśli ktoś jej to świadomie dał, to życzę mu, żeby już nigdy tych pieniędzy nie zobaczył, bo się o to prosił pożyczając komuś, kto nie jest w stanie tego spłacić.

 • 162tony

  Oceniono 38 razy 26

  Młode osoby, pokolenie gimnazjum.
  Pokolenie ADHD, dysleksji i coraz częściej dyskalkulii...

 • t0maszek44

  Oceniono 21 razy 21

  Jakim cudem dostają kredyty skoro jak podają powyżej ludzie ci często nie pracują

 • norbertrabarbar

  Oceniono 33 razy 21

  Za głupotę młodego pokolenia w 100% odpowiada pokolenie ich rodziców.

 • Bartlomiej Myc

  Oceniono 18 razy 18

  Pewnie, ale dalej uczmy w szkołach jak przeprowadzić nieudane powstanie czy siedemnaście razy przerabiajmy biblie. Ekonomia codziennego życia wejdzie im w krew sama.

 • bogucjusz

  Oceniono 19 razy 17

  Dzieci suwerena wstają z kolan :-)

 • hateuall

  Oceniono 27 razy 15

  Za pięć lat kolejny rząd im to anuluje, w zamian za głosy wyborcze. Tak jak frankowiczom.

  Tak że na zdrowie, kupujcie jeszcze po 5 ajfonów X, niech sąsiadom gul skacze.

 • ali_blabla

  Oceniono 22 razy 14

  A może zamiast ogromnej ilości lekcji religii wprowadźmy lekcje podstaw ekonomi - takiej domowej codziennej potrzebnej dla zrozumienia co to procenty, pożyczki itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX