Dowód osobisty w 2017 roku miał zostać wymieniony dla około 4,7 miliona mieszkańców naszego kraju. Wówczas ważność masowo traciły dowody wydane w 2007 roku, kiedy plastikowe karty ostatecznie wyparły dowody w formie książeczki. MSWiA poinformowało, że w zeszłym roku nowego dowodu nie odebrało 870 tys. osób.
Do tego w pierwszych trzech miesiącach br. ważność stracą kolejne dowody tożsamości dla ponad miliona osób.
8 milionów Polaków z nowym dowodem >>>
Brak dowodu osobistego lub posługiwanie się nieważnym dokumentem utrudnia załatwianie formalności w urzędach i bankach. Trudności możemy napotkać też w czasie podróżowania pomiędzy krajami UE, np. na lotnisku. Jednak najbardziej bolesna jest grzywna za brak ważnego dowodu, która może wynieść nawet 5 tys. złotych. Przepisy określają, że posiadanie dowodu osobistego jest obowiązkiem każdego dorosłego obywatela.
Każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać dowód osobisty.
Dowód osobisty z warstwą elektroniczną? Rada ministrów zaaprobowała ten pomysł już w sierpniu ubiegłego roku. Nad stworzeniem e-Dowodów od dawna pracują tęgie głowy z MSWiA, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Pierwsza seria takich dokumentów zostanie wydana już na początku 2019 roku.
Dowód osobisty możemy odnowić poprzez wniosek złożony w urzędzie miasta lub gminy albo poprzez formularz na obywatel.gov.pl. Należy dokonać tego na miesiąc przed upływem terminu ważności dowodu. Zalecamy więc, by już teraz zajrzeć do portfela i zerknąć na datę ważności na naszym dowodzie osobistym.
Nowoczesne dowody osobiste >>>
WYMIANA DOWODU OSOBISTEGO - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:
Złóż wniosek o dowód osobisty jak najszybciej, jeśli:
NIE MUSISZ wymieniać dowodu, jeśli zmienia się twój adres zameldowania albo nazwa urzędu, który wydał twój dowód.