Milion Polaków musi jak najszybciej wymienić dowód osobisty. Grożą wysokie kary

Dowód osobisty w 2018 roku powinno wymienić 1 mln 200 tys. Polaków - wynika z nowych statystyk Ministerstwa Cyfryzacji. Brak dokumentu to przeszkoda w załatwianiu formalności. W dodatku naraża nas na wysoką grzywnę.

Dowód osobisty w 2017 roku miał zostać wymieniony dla około 4,7 miliona mieszkańców naszego kraju. Wówczas ważność masowo traciły dowody wydane w 2007 roku, kiedy plastikowe karty ostatecznie wyparły dowody w formie książeczki. MSWiA poinformowało, że w zeszłym roku nowego dowodu nie odebrało 870 tys. osób.

Do tego w pierwszych trzech miesiącach br. ważność stracą kolejne dowody tożsamości dla ponad miliona osób.

8 milionów Polaków z nowym dowodem >>>

Dowód osobisty – czym grozi jego brak?

Brak dowodu osobistego lub posługiwanie się nieważnym dokumentem utrudnia załatwianie formalności w urzędach i bankach. Trudności możemy napotkać też w czasie podróżowania pomiędzy krajami UE, np. na lotnisku. Jednak najbardziej bolesna jest grzywna za brak ważnego dowodu, która może wynieść nawet 5 tys. złotych. Przepisy określają, że posiadanie dowodu osobistego jest obowiązkiem każdego dorosłego obywatela.

Każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany  posiadać dowód osobisty.

Zupełnie nowe dowody osobiste

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną? Rada ministrów zaaprobowała ten pomysł już w sierpniu ubiegłego roku. Nad stworzeniem e-Dowodów od dawna pracują tęgie głowy z MSWiA, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Pierwsza seria takich dokumentów zostanie wydana już na początku 2019 roku.

Dowód osobisty – jak wyrobić nowy?

Dowód osobisty możemy odnowić poprzez wniosek złożony w urzędzie miasta lub gminy albo poprzez formularz na obywatel.gov.pl. Należy dokonać tego na miesiąc przed upływem terminu ważności dowodu. Zalecamy więc, by już teraz zajrzeć do portfela i zerknąć na datę ważności na naszym dowodzie osobistym.

Nowoczesne dowody osobiste >>>

WYMIANA DOWODU OSOBISTEGO - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:

Złóż wniosek o dowód osobisty jak najszybciej, jeśli:

  • masz ukończone 18 lat,
  • zmieniły się dane osobowe w twoim obecnym dowodzie (np. nazwisko),
  • zmienił się twój wygląd, na przykład po operacji plastycznej, co utrudnia albo uniemożliwia rozpoznanie cię,
  • twój obecny dowód zagubił się, został zniszczony lub skradziony.

NIE MUSISZ wymieniać dowodu, jeśli zmienia się twój adres zameldowania albo nazwa urzędu, który wydał twój dowód.

Zobacz, jak dobrze zaplanować urlop w 2018 roku i zyskać na tym prawie 2 tygodnie wolnego

Więcej o: