Przed nami uderzenie zimy. Wiosna wróci na Wielkanoc? [POGODA]

Wielkanoc już niedługo, a pogoda na Wielkanoc to temat, który interesuje wielu Polaków. Podczas dni wolnych od pracy liczymy na słońce i przyjemną temperaturę. Na razie są różne scenariusze.

Pogoda na Wielkanoc może nie być najlepsza. Jak donosi serwis meteorologiczny Meteoprognoza, południowo-wschodnia Polska może mieć w Wielkanoc "pokrywę śnieżną, jakiej dawno nie było". Na szczęście to tylko jeden ze scenariuszy - podkreślają spece od pogody. 

Pogoda w najbliższych dniach

W ostatnim czasie pogoda nas rozpieszczała i szybko przyzwyczailiśmy się do wiosennych temperatur. Miejscami były wręcz letnie - nawet 18 st. C. Jednak lada dzień słupki rtęci spadną poniżej zera. I to sporo: nawet do -10 st. C! W najbliższych dniach powróci zima - nie mają złudzeń synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W nocy ze środy na czwartek deszcz ze śniegiem może padać w wielu rejonach kraju. W piątek załamanie pogody - mroźne powietrze napłynie do Polski - podaje IMGW. W weekend zapowiadane są opady śniegu w całym kraju. Może powiać silny wiatr.

 

Jaka pogoda w Wielkanoc 2018?

"Miejmy nadzieję, że powrót zimy będzie tylko epizodem. I wiosna już wkrótce ponownie do nas zawita" - komentuje dyżurna synoptyk IMGW Anna Nemec.

Według niektórych prognoz (np. francuskich meteorologów) do naszej części Europy w przyszłym tygodniu ma napłynąć ciepłe powietrze. Chociaż noce w Polsce mogą być jeszcze zimne, to w dzień będzie panować przyjemna, przedwiosenna pogoda. Na tę chwilę możemy się spodziewać kilku stopni na plusie.

Czy taka temperatura się utrzyma i w Wielkanoc pogoda przyjemnie nas zaskoczy? Orzekania z całą pewnością nie podejmie się żaden synoptyk. W rozmowie z wp.pl pogodę na Wielkanoc przewiduje jednak góral, Andrzej Murański. Jak mówi, "może też trochę sypnąć śniegiem i myślę, że w górach poleży on nawet do Wielkanocy". I dodaje, że warto obserwować ptaki. Jeśli "będą siadać wysoko na drzewach znaczy, że jeszcze pomrozi". 

To raczej wróżenie z fusów. Pozostaje więc czekać na kolejne, pewniejsze prognozy pogody, które pojawią się bliżej Wielkanocy. Niedziela Wielkanocna wypada w tym roku 1 kwietnia. Oby pogoda nie sprawiła nam niemiłej niespodzianki!

 

Więcej o: