W tym sondażu to nie podium zaskakuje najbardziej. Polacy coraz mniej lubią wszystkich

Polacy najbardziej lubią: Czechów, Włochów i Amerykanów. Dużo większym zaskoczeniem niż skład nacji na podium sympatii i antypatii jest fakt, że Polacy w ogóle coraz mniej lubią wszystkich.

Z sondażu CBOS wynika, że w czołówce narodów, które Polacy lubią są: Czesi i Włosi (po 44 proc. ankietowanych deklaruje sympatię, odpowiednio 31 i 32 proc. obojętność, a po 14 proc. niechęć). Podium uzupełniają Amerykanie (43 proc.).

W czołowej dziesiątce są też: Anglicy (43 proc. deklaruje sympatię), Słowacy, Węgrzy (po 42 proc.), Hiszpanie (40 proc.), Norwegowie (38 proc.), Grecy (36 proc.) oraz Szwedzi (34 proc.).

Polacy nie lubią Arabów, Romów i Rosjan

Kogo Polacy najbardziej nie lubią? Arabów (10 proc. deklaruje sympatię, 62 proc. niechęć), Romów (odpowiednio: 12 i 59 proc.) oraz Rosjan (18 i 49 proc.).

W połowie stawki znaleźli się: Niemcy (30 proc. ankietowanych deklaruje sympatię, 36 proc. niechęć) i Żydzi (odpowiednio: 24 i 33 proc.). 

Polacy przestają lubić innych 

To co uderza, to drastyczny spadek sympatii w ogólne do wszystkich nacji. Dla porównania w badaniu CBOS z ubiegłego roku Czechów darzyło sympatią 59 proc. ankietowanych, a więc 15 pkt proc. więcej. Taki sam spadek dotyczy Słowaków, Włosi stracili 13 pkt proc., a Amerykanie 11 pkt proc. 

Adam Traczyk z think tanku Global.Lab zwrócił uwagę, że sympatia dla sąsiadów jest na najniższym poziomie od 20 lat, podobnie w przypadku stosunku do wszystkich państw.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 1-8 lutego, a więc jeszcze przed szczytem sporu wokół nowelizacji ustawy o IPN, która wywołała ostre reakcje Izraela, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.

Więcej o: