Lekarka skazana za stosowanie pseudo-terapii. Samorząd apeluje ws. nabierania pacjentów

Naczelna Rada Lekarska wydała oświadczenie po wyroku ws. lekarki, która stosowała na swoich pacjentach pseudomedyczną terapię chelatacyjną. Medycy apelują, by odróżniać lekarza od czarownika.

Sąd Najwyższy ukarał lekarkę, która stosowała na pacjentach chelatację, czyli terapię wykorzystywaną w przypadkach zatruć metalami ciężkimi - informuje Tokfm.pl. Osoby zarabiające na chelatacji twierdzą jednak, że substancja podana w kroplówce leczy m.in. miażdżycę i autyzm, na co nie ma żadnych naukowych dowodów. Kwas stosowany w tej pseudo-metodzie jest używany w płynach do czyszczenia czy przy produkcji mydła. Lekarka z Wielkopolski to pierwsza osoba ukarana prawomocnie w tej sprawie.

Metody groźne dla zdrowia

Niedługo po wyroku pojawiło się oświadczenie samorządu lekarskiego, który ostrzega przed uzdrowicielami i niesprawdzonymi metodami leczenia. Naczelna Rada Lekarska zwraca uwagę, że stosowanie metod pseudonaukowych może być groźne dla zdrowia i życia, szczególnie jeżeli jest stosowane zamiast leczenia, którego skuteczność jest potwierdzona aktualną wiedzą medyczną.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej profesor Romuald Krajewski zaapelował do pacjentów, aby z problemami zdrowotnymi zwracali się do lekarzy. Lekarze - to wynika między innymi z zasad etycznych, powinni stosować tylko metody, które mają potwierdzoną skuteczność. To odróżnia lekarza od czarownika czy uzdrowiciela - zaznaczył onkolog.

Profesor Krajewski przyznał, że szczególnie ciężko chorzy pacjenci, u których dostępne leczenie onkologiczne nie przynosi już efektu, szukają alternatywnych metod i korzystają z preparatów, które nie zostały przebadane. Jest wiele ofert, które są zupełnie w tej sytuacji nieskuteczne, a często są bardzo kosztowne. Jest to po prostu nabieranie ludzi - ocenił.

90 proc. informacji w sieci nie ma potwierdzenia

Samorząd lekarski zachęca pacjentów, którzy w internecie szukają informacji o zdrowiu do korzystania z wiarygodnych źródeł, między innymi stron instytutów naukowych i badawczych. 90 procent rozpowszechnianych w sieci informacji dotyczących rzekomej skuteczności metod i różnych preparatów, nie ma potwierdzenia w aktualnej wiedzy medycznej, a służy tylko czerpaniu zysku.

30-latka zmarła po zaaplikowaniu jadu żaby amazońskiej. Prokuratura bada legalność metody Kambo

Więcej o: