Równonoc wiosenna i pierwszy dzień wiosny. Co przygotowało Google Doodle?

Równonoc wiosenna, czyli zrównanie dnia z nocą, to zapowiedź wiosny. Astronomiczna nadeszła 20 marca, kalendarzowa zaczyna się 21 marca.

Równonoc wiosenna to chwila, gdy Słońce znajduje się w punkcie przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim (punkty równonocy). Długość dnia zrównuje się wówczas z długością nocy - trwają po 12 godzin. Później dzień staje się coraz dłuższy. W 2018 roku równonoc wiosenna przypadła 20 mara. 

W chwili równonocy wiosennej Słońce przechodzi przez punkt Barana, a w chwili równonocy jesiennej - przez punkt Wagi

W tym roku 20 marca - w dniu równonocy wiosennej - rozpoczęła się też astronomiczna wiosna. Ruch punktu Barana sprawia, że w 2048 roku pierwszy dzień wiosny będziemy świętować prawdopodobnie 19 marca. 

A tak wygląda tegoroczna równonoc wiosenna zobrazowana przez satelitę Eumetsat:

Równonoc wiosenna w Google Doodle

Równonoc wiosenną świętuje też przeglądarka Google. W Google Doodle 21 marca zobaczymy logo Google otoczone kolorowymi kwiatami i grającego na instrumencie małego skrzata.

Pierwszy Dzień Wiosny - zwyczaje

Wiosna kalendarzowa zawsze zaczyna się 21 marca i ten dzień jest uznawany przez uczniów w Polsce i niektórych rejonach Litwy jako nieoficjalne święto wagarowicza. Dawniej w kulturze słowiańskiej rozpoczęcie wiosny było obchodzone jako Jare Gody. W trakcie obrzędów trwających kilka dni świętowano koniec zimy i nadejście cieplejszych dni. Stąd wziął się zwyczaj topienia Marzanny – kukły reprezentującej boginię Marzannę (znaną również jako Mora), która uznawana była za symbol śmierci i zimy. Zwyczaj ten zanikł prawie w całej Polsce, za wyjątkiem Śląska.

Wiosenne przesilenie

Nadejście wiosny powinno spowodować, że poczujemy się lepiej, jednak organizmowi trudno dostosować się do nowej pory roku. W pierwszych dniach wiosny możemy odczuć zmęczenie, bóle głowy i ciała oraz irytację. Jako lekarstwo zaleca się odpoczynek, dużo snu i przebywanie na świeżym powietrzu.

Jak dbać o siebie w okresie przesilenia wiosennego?

Wiosna – jaka pogoda?

Wkrótce odczujemy wiosenne ocieplenie. 

Pogoda w pierwszy dzień wiosny nie rozpieszcza. Wkrótce wyczekiwane ocieplenie >>>

Przygotuj się, jeśli każdej wiosny cierpisz z powodu alergii. Będzie jeszcze gorzej

Więcej o: