Równonoc wiosenna to chwila, gdy Słońce znajduje się w punkcie przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim (punkty równonocy). Długość dnia zrównuje się wówczas z długością nocy - trwają po 12 godzin. Później dzień staje się coraz dłuższy. W 2018 roku równonoc wiosenna przypadła 20 mara.
W chwili równonocy wiosennej Słońce przechodzi przez punkt Barana, a w chwili równonocy jesiennej - przez punkt Wagi
W tym roku 20 marca - w dniu równonocy wiosennej - rozpoczęła się też astronomiczna wiosna. Ruch punktu Barana sprawia, że w 2048 roku pierwszy dzień wiosny będziemy świętować prawdopodobnie 19 marca.
A tak wygląda tegoroczna równonoc wiosenna zobrazowana przez satelitę Eumetsat:
Równonoc wiosenna w Google Doodle
Równonoc wiosenną świętuje też przeglądarka Google. W Google Doodle 21 marca zobaczymy logo Google otoczone kolorowymi kwiatami i grającego na instrumencie małego skrzata.
Wiosna kalendarzowa zawsze zaczyna się 21 marca i ten dzień jest uznawany przez uczniów w Polsce i niektórych rejonach Litwy jako nieoficjalne święto wagarowicza. Dawniej w kulturze słowiańskiej rozpoczęcie wiosny było obchodzone jako Jare Gody. W trakcie obrzędów trwających kilka dni świętowano koniec zimy i nadejście cieplejszych dni. Stąd wziął się zwyczaj topienia Marzanny – kukły reprezentującej boginię Marzannę (znaną również jako Mora), która uznawana była za symbol śmierci i zimy. Zwyczaj ten zanikł prawie w całej Polsce, za wyjątkiem Śląska.
Nadejście wiosny powinno spowodować, że poczujemy się lepiej, jednak organizmowi trudno dostosować się do nowej pory roku. W pierwszych dniach wiosny możemy odczuć zmęczenie, bóle głowy i ciała oraz irytację. Jako lekarstwo zaleca się odpoczynek, dużo snu i przebywanie na świeżym powietrzu.
Jak dbać o siebie w okresie przesilenia wiosennego?
Wkrótce odczujemy wiosenne ocieplenie.
Pogoda w pierwszy dzień wiosny nie rozpieszcza. Wkrótce wyczekiwane ocieplenie >>>