Mieszkańcy donieśli, inspekcja sprawdziła. Są pierwsze kary za handel w niedzielę

Państwowa Inspekcja Pracy ukarała pierwsze sklepy za handel w niedzielę. To trzy sklepy z Gorzowa Wielkopolskiego: jeden ze słodyczami i dwa z alkoholem. Pełne dane PIP przedstawi w czwartek.

W niedzielę informowaliśmy o jednym z pierwszych przypadków nałożenia kary za handlowanie w niedzielę. Chodzi o sklep monopolowy w centrum Gorzowa. Jak podaje portal gorzowianin.com za ladą sklepu nie stanął właściciel, a zatrudniona na umowie-zlecenie pracownica.

Zakaz handlu w niedzielę. Jakie kary?

- Dzisiaj dostaliśmy już jedno zgłoszenie na infolinię o sklepie w centrum Gorzowa, który prowadzi sprzedaż alkoholu, a jego właściciel może nie przestrzegać zakazu handlu. Po udaniu się na miejsce i sprawdzeniu sklepu, okazało się, że sprzedaż prowadzi pracownica zatrudniona na umowę zlecenie. W tym przypadku wobec właściciela sklepu zostanie wszczęte postępowanie karne i zostanie on ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych - powiedział portalowi gorzowianin.com Piotr Gontarczyk z Państwowej Inspekcji Pracy. 

Z kolei według informacji Polsat News, ostatecznie w niedzielę ukarano trzech przedsiębiorców. Dwa pozostałe sklepy również były otwarte w Gorzowie Wielkopolskim. Kary nałożono na inny sklep z alkoholem oraz sklep ze słodyczami. We wszystkich trzech przypadkach Państwowa Inspekcja Pracy podjęła decyzję o wszczęciu postępowań karnych. Przedsiębiorcy dostali po mandacie w wysokości tysiąca złotych. O otwartych mimo zakazu sklepach PIP został poinformowany poprzez swoją infolinię.

Około 300 dyżurnych Państwowej Inspekcji Pracy w całym kraju zbiera informacje na temat przypadków łamania zakazu handlu w niedzielę 11 marca. W najbliższych dniach te informacje trafią z powiatowych ośrodków PIP do centrali. Pełne dane poznamy w czwartek

- powiedziała Polsat News Danuta Rutkowska, rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy.

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ. KIEDY?

11 marca był pierwszym dniem z zakazem handlu w niedziele. W tym miesiącu czeka nas jeszcze jedna taka niedziela, zaś w kwietniu - aż cztery. Kiedy sklepy będą zamknięte? Zobacz poniżej.

Zakaz handlu w niedzielę. Kiedy?Zakaz handlu w niedzielę. Kiedy? gazeta.pl

W 2018 roku sklepy będą zamknięte w następujące niedziele:

  • 11 i 18 marca;
  • 1, 8, 15 i 22 kwietnia;
  • 13 i 20 maja;
  • 10 i 17 czerwca;
  • 8, 15 i 22 lipca;
  • 12 i 19 sierpnia;
  • 9, 16 i 23 września;
  • 14 i 21 października;
  • 11 i 18 listopada;
  • 9 grudnia (przed świętami Bożego Narodzenia sklepy będą czynne).

Jakie sklepy są otwarte w niedzielę?

W niedzielę z zakazem handlu zakupy zrobimy m.in. na dworcach (na Dworcu Centralnym w Warszawie działała nawet Biedronka) i lotniskach. Właściciele małych sklepów - o ile samo staną za ladą - też mogą otworzyć podwoje. W ostatnią niedzielę, 11 marca, wiele Żabek jednak było zamkniętych.

Więcej o: