Sensacja w Lubaniu! Po latach poszukiwań odnaleziono tunele z czasów wojny

Pod Kamienną Górą w Lubaniu odnaleziono podziemne tunele. Wciąż nie wiadomo, co w nich jest, bo są zalane wodą.

O możliwości istnienia podziemnego schronu w Lubaniu mówiło się od lat. W sobotę ruszyły finansowane przez władze miasta odwierty. Już pierwszy z nich, wywiercony na głębokość 20 metrów, potwierdził istnienie schronu. Wpuszczona do niego kamera pokazała podziemny korytarz.

W Lubaniu odnaleziono schron z czasów II wojny światowej

Kilka lat temu mieszkaniec Lubania Tomasz Bernacki odnalazł w archiwach plan schronu przeciwlotniczego. Pokazywał, że pod ziemią znajdują się dwa korytarze o długości 100-150 metrów każdy. Lubań był pod kontrolą nazistów do maja 1945 roku. Najprawdopodobniej właśnie oni w czasie II wojny światowej wybudowali schron.

Kilka lat po wojnie sprawie przyjrzało się Przedsiębiorstwo Poszukiwań Terenowych. Ustalono, że pod ziemią znajdowały się trzy chodniki, które zostały wysadzone przez wycofujących się Niemców. Pojawiały się także informacje o zdeponowanym tam sprzęcie, dokumentach, a nawet szpitalu polowym. Jednak wejścia do schronu nie udało się odnaleźć.

Poszukiwany od lat

W 2011 roku Grupa Eksploracyjna Miesięcznika "Odkrywca" i Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc wraz z Bernackim podjęli pierwszą próbę odkopania jednego z tuneli. Okazało się, że nie został ukończony i nie prowadzi do schronu.

Teraz poszukiwacze zapowiadają kolejne odwierty i wpuszczanie do nich kamer. Planują przygotować raport dla władz Lubania. Na jego podstawie w przyszłości ma powstać plan odkopania całego schronu.

Wiemy już, że co najmniej 50 procent schronu zostało wykonane. Schron jest w całkiem niezłym stanie. Ściany, stropy są w całości. Zagadką wciąż pozostaje to, co jest pod wodą. To, co najciekawsze, na razie nie udało się obejrzeć. Wszystko przed nami 

- powiedział w rozmowie z RMF FM historyk Tomasz Bernacki.

Lubań, trwa czwarty odwiert. Do trzeciego - nad głównym schronem wpuszczana jest kamera. Zdjęcie niżej to zdjęcie z pierwszego odwiertu. Tuż za zasypem do podziemnych tuneli z czasów IIWŚ. Korytarz prowadzący do głównego obiektu. Zalany wodą

- napisał na Twitterze reporter RMF FM, Bartłomiej Paulus.

Niedziele handlowe 2018 - w te dni sklepy będą zamknięte