Dużo utrudnień na kolei. Lublin, Kraków, Poznań... Ale na tym nie koniec

Zmiany rozkładu jazdy obejmą dużą część Polski. Najbardziej odczują je podróżujący do Lublina i Krakowa. Jak dokładnie będzie wyglądać zmiana rozkładu jazdy?

Zmiana rozkładu jazdy w Krakowie jest spowodowana pracami na linii kolejowej E30. Chodzi o połączenie kolejowe pomiędzy Krakowem Głównym a Podłężem. Prowadzone inwestycje uczynią przystanki bardziej nowoczesnymi, a także pozwolą rozwinąć kolej podmiejską. Przebudowie podlega 20 kilometrów trasy kolejowej.

Zmiana rozkładu jazdy w Krakowie

Od 11 marca osoby podróżujące do Krakowa muszą pamiętać o ograniczeniach, które będą obowiązywać na trasach kolejowych. Pociągi podzielono na dwie grupy – omijające i Kraków Główny i Kraków Płaszów oraz omijające Kraków Główny, ale z przystankiem w Płaszowie. Podróżni będą musieli się przesiadać. Te zmiany będą jednak dotyczyć jedynie przejazdów w godzinach od 9 do 14.30.

Zmiany w Lublinie

Od 11 marca w wyniku przebudowy dworca w Lublinie pasażerowie będą korzystać z dworca tymczasowego. - Peron będzie dokładnie oznaczony, a informacje o zmianach są umieszczone w kilku miejscach w mieście - podkreśla Karol Jakubowski z Zarządu prasowego PLK.

Inne zmiany dla podróżujących

Od 11 marca mieszkańcy podróżujący z lub do Poznania mogą spodziewać się zmian godzin przyjazdów i odjazdów lub likwidacji połączeń na trasach takich jak:

  • Poznań – Piła
  • Poznań – Gniezno – Mogilno
  • Poznań – Wągrowiec – Gołańcz
  • Poznań – Konin – Kutno
  • Poznań – Wolsztyn
  • Poznań – Zbąszynek
  • Poznań – Kępno/Krotoszyn

Warszawa, Terespol

Skrócenie połączenia Warszawa-Terespol. Pasażerowie dojadą pociągiem tylko do Białej Podlaskiej. Dalej podróż będzie odbywać się autobusami zastępczymi.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

  • czasowe wstrzymanie ruchu pociągów na linii kutnowskiej - od 11 marca,
  • czasowe wstrzymanie ruchu pociągów na linii łowickiej - od 7 marca,
  • wprowadzenie komunikacji zastępczej.

Zmiany na wschodzie Polski

Zmiana rozkładu jazdy na Podlasiu ma miejsce w wyniku modernizacji stacji w Białej Podlaskiej, Małaszewiczach i w Terespolu. Wyżej na północ, na szlaku Pisza-Ełk, rozpoczną się kolejne przebudowy, w związku z czym ruszy komunikacja zastępcza.

Z kolei w Olsztynie pociągi do Olsztynka zostały zamienione przez połączenia autobusowe.

Modernizacja obiektów kolejowych

Przebudowie podlegają perony i tunele w Gdańsku Głównym. PKP zmodernizuje również stacje w Szczecinie Głównym, Kłodzku Głównym oraz w Gorzowie Wielkopolskim. W kwietniu w stolicy Dolnego Śląska ma rozpocząć się budowa przystanku osobowego Wrocław Szczepin.

Zmiany w PKP trwają już od końca zeszłego roku >>>

Więcej o: