Przed nami pierwsza niedziela bez handlu. Uwaga: zmiany godzin pracy sklepów też w sobotę

Zakaz handlu w niedzielę spowodował na razie spore zamieszanie - wśród klientów i w sklepach. Nowe regulacje prawne dla wielu nie były i nadal nie są jasne. Co nas czeka?

Jak będzie wyglądał zakaz handlu w niedziele w praktyce? Przekonamy się już w najbliższą niedzielę: 11 marca. Pierwsze zamieszanie już za nami. Klienci myśleli, że niedziela 4 marca miała być już wolna od handlu. W sobotę w centrach handlowych zapanował prawdziwy zakupowy szał. 

Obłęd w sklepach. Klienci myśleli, że jutro niedziela bez handlu >>>

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje formalnie od 1 marca. Na razie dopuszcza handlowanie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Ustawa przewiduje aż 32 wyjątki. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, a problemy z interpretacją ustawy mają nawet inspektorzy pracy.

Gotowe na zakaz handlu w niedzielę

Sklepy przygotowują się na niedziele wolne od handlu. Wszystkie placówki Lidla mają być czynne do 22 w piątki i soboty. Tesco zaprasza w soboty aż do 23:00.

Godziny otwarcia TescoGodziny otwarcia Tesco gazeta.pl

Carrefour też zapowiada wydłużenie godzin pracy sklepów – niektóre warszawskie markety, np. w Arkadii, będą czynne aż do północy, inne do 22 lub 23. Podobne plany ma Auchan, który na razie pertraktuje z galeriami handlowymi.

Największe zmiany szykują się jednak w Biedronce. Sieć sklepów w piątek i sobotę będą czynne do 22:00, a nawet do 23:00. Biedronka zapowiada też, że jej placówki umieszczone na dworcach będą czynne nawet w niedziele wolne od handlu. Decyzja odnośnie tego, czy będzie to słuszne rozwiązanie, zależy od kontroli inspektora pracy.

Biedronka czynna w niedziele bez handlu? Będą takie przypadki >>> 

Z kolei godziny otwarcia w Kauflandzie mają pozostać te same.

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE I ŚWIĘTA - KALENDARZ 2018

Zakaz handlu w niedzielę. Kiedy?Zakaz handlu w niedzielę. Kiedy? gazeta.pl

Zakaz handlu w niedziele w 2018 r.

W 2018 roku sklepy będą zamknięte w następujące niedziele:

  • 11 i 18 marca;
  • 1, 8, 15 i 22 kwietnia;
  • 13 i 20 maja;
  • 10 i 17 czerwca;
  • 8, 15 i 22 lipca;
  • 12 i 19 sierpnia;
  • 9, 16 i 23 września;
  • 14 i 21 października;
  • 11 i 18 listopada;
  • 9 grudnia (przed świętami Bożego Narodzenia sklepy będą czynne).

Zakaz handlu w niedzielę podwyższy ceny?

Cytowany przez portalspozywczy.pl doradca Konfederacji Lewiatan, organizacji zrzeszającej prywatnych przedsiębiorców, uważa, że ustawa o zakazie handlu w niedzielę spowoduje „trzęsienie ziemi w handlu”. Inne godziny pracy sklepów pociągną za sobą wiele zmian. Pierwsze skutki – dezorientację klientów – widzieliśmy już w zeszłą niedzielę. Tymczasem sklepy masowo inwestują w kasy samoobsługowe, które pomogą rozładować kolejki w soboty poprzedzające dni bez handlu. Do tego muszą dokupić powierzchnie handlowe, co razem odbije się na cenie produktów. Po wejściu w życie czterech wolnych od handlu niedziel sceptycy przewidują również zwolnienie ok. 30 tys. pracowników sieci handlowych. Specjaliści uznali ustawę za ograniczającą i szkodliwą dla polskiej gospodarki.

Tak sklepy mają zamiar obejść zakaz handlu >>>

Potrzeba nowelizacji

PiS-owi zależy, by Polacy spędzali niedziele z rodziną. Członkowie rządu mówili o tym nie raz. Minister rodziny Elżbieta Rafalska zaapelowała do sieci handlowych, by te respektowały założenia ustawy. – Jeżeli taka potrzeba wystąpi, nie zawahamy się i będziemy nowelizować te ustawę – powiedziała minister. 

Więcej o: