IPN nagle odnalazł 12 tys. teczek agentów wywiadu wojskowego. Dokumenty uznawano za zniszczone

Podczas prac porządkowych archiwiści z IPN odkryli niemal 12 tys. zmikrofilmowanych dokumentów z teczek współpracowników kontrwywiadu wojskowego. Historycy myśleli, że dokumenty zniszczono lata temu.

Jak podaje komunikat IPN w sumie do Inwentarza Archiwalnego trafiły 63 tys. opisów akt z archiwum IPN. Mowa o dokumentach wytworzonych przez cywilne organy bezpieczeństwa, w tym także pochodzące z tzw. zbioru zastrzeżonego.

Wśród danych zamieszczonych w zbiorach internetowych IPN znajdują się opisy zmikrofilmowanych niemal 12 tysięcy teczek personalnych i ok. 1700 kart ewidencyjnych agentury Informacji Wojskowej i WSW.

Jak czytamy na TVN 24, pracownicy IPN odkryli mikrofilmy podczas prac porządkowych już w 2016 r., ale dopiero kilka dni temu zakończyło się ich opracowywanie. Odkrycie zaskoczyło samych historyków z instytutu. Uważali oni bowiem, że archiwalia te zostały bezpowrotnie zniszczone w latach 1989-1990.

Dokumenty pochodzą z lat 1943-1974 i tylko 800 z nich zachowało się w oryginale. Mikrofilmy zawierają najważniejsze elementy teczek personalnych: dokumenty związane z werbunkiem, zobowiązania do współpracy, dokumenty z danymi personalnymi. Wśród kopii znajdują się także donosy.

"Według pierwszych szacunków, wspomniany zbiór zawiera jednak niemal kompletny – i tym samym unikalny – zespół dokumentacji agentury Informacji Wojskowej i Wojskowej Służby Wewnętrznej z lat 1943-1974" - czytamy w komunikacie IPN.

Kryzys na linii Polska-USA. Onet: Duda i Morawiecki są 'persona non grata' w Białym Domu