IPN nagle odnalazł 12 tys. teczek agentów wywiadu wojskowego. Dokumenty uznawano za zniszczone

Podczas prac porządkowych archiwiści z IPN odkryli niemal 12 tys. zmikrofilmowanych dokumentów z teczek współpracowników kontrwywiadu wojskowego. Historycy myśleli, że dokumenty zniszczono lata temu.

Jak podaje komunikat IPN w sumie do Inwentarza Archiwalnego trafiły 63 tys. opisów akt z archiwum IPN. Mowa o dokumentach wytworzonych przez cywilne organy bezpieczeństwa, w tym także pochodzące z tzw. zbioru zastrzeżonego.

Wśród danych zamieszczonych w zbiorach internetowych IPN znajdują się opisy zmikrofilmowanych niemal 12 tysięcy teczek personalnych i ok. 1700 kart ewidencyjnych agentury Informacji Wojskowej i WSW.

Jak czytamy na TVN 24, pracownicy IPN odkryli mikrofilmy podczas prac porządkowych już w 2016 r., ale dopiero kilka dni temu zakończyło się ich opracowywanie. Odkrycie zaskoczyło samych historyków z instytutu. Uważali oni bowiem, że archiwalia te zostały bezpowrotnie zniszczone w latach 1989-1990.

Dokumenty pochodzą z lat 1943-1974 i tylko 800 z nich zachowało się w oryginale. Mikrofilmy zawierają najważniejsze elementy teczek personalnych: dokumenty związane z werbunkiem, zobowiązania do współpracy, dokumenty z danymi personalnymi. Wśród kopii znajdują się także donosy.

"Według pierwszych szacunków, wspomniany zbiór zawiera jednak niemal kompletny – i tym samym unikalny – zespół dokumentacji agentury Informacji Wojskowej i Wojskowej Służby Wewnętrznej z lat 1943-1974" - czytamy w komunikacie IPN.

Kryzys na linii Polska-USA. Onet: Duda i Morawiecki są 'persona non grata' w Białym Domu

Więcej o:
Komentarze (170)
IPN odkrył 12 tys. teczek personalnych agentów wywiadu
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 42 razy 28

  Jeżeli jakakolwiek sprawa ociera się o służby i padają słowa:"nagle okazało się","zupełnie niespodziewanie","nikt nie przypuszczał","znalazło się to co uważano za zniszczone"-nie należy temu wierzyć:))

 • 2.joana

  Oceniono 36 razy 22

  To na kogo teraz się szykujemy? A nie ma tam czasem tej lojalki, co to jej nigdy nie było?

 • def11

  Oceniono 33 razy 21

  Rozumiem, że odpisy są już w szafie na Nowogrodzkiej, gdzie I hakowy RP robi "politykę"

 • chi-neng

  Oceniono 30 razy 18

  No, to dopiero TERAZ ZACZNA NAGONKE!

  12 000 teczek MUSI NAJPIERW PRZEJSC PRZEZ RECE TEGO NAJWAZNIEJSZEGO - JK

  Kiedy on sie 'z tym wyrobi'?

  Do konca wlasnego zycia musi utrzymca wladze we wlasnych rekach!

  Zbychu - PG -sprawiedliwy osadzi w wiezieniach 3/4 Polski!

 • arwena2010

  Oceniono 20 razy 14

  moze są jakieś informacje o skromnym domku na Żoliborzu? Mickiewicza 49

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX