Międzynarodowy Dzień Kobiet 2018 pełen protestów. "Od Rosario po Puławy, od Wrocławia po Canberrę"

Międzynarodowy Dzień Kobiet bierze swój początek z ruchów kobiecych. Dziś znów kobiety chcą wykorzystać to święto, by przypominać o swoich prawach i walczyć o nie.

Pierwszy Dzień Kobiet odbył się w USA w 1909 roku. To miał być hołd dla kobiet, które walczyły o lepsze warunki pracy. Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony rok później w Kopenhadze, na światowym zjeździe socjalistów. Święto miało być uhonorowaniem ruchów kobiecych oraz symbolem wsparcia dla walki o prawa kobiet. Data 8 marca została przyjęta nieco później.

Dzień Kobiet - dzień walki o prawa

Dziś walka o równe prawa trwa nadal - przypomina ONZ. Dzień kobiet znów staje się ważny w tym kontekście. Widać to nie tylko w Polsce, gdzie kobiety, w obliczu możliwego zaostrzenia przepisów aborcyjnych, szykują się do protestów na ulicach. Na całym świecie organizowane są akcje pod hasłem 8M.

Strajk Kobiet w Międzynarodowy Dzień Kobiet

W Polsce demonstracje odbędą się 8 marca m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie i Poznaniu. Mapa wydarzeń (kliknij na ikonkę 8M, by dowiedzieć się więcej):

Ogólnopolski Strajk Kobiet domaga się:

  1. Pełni praw reprodukcyjnych
  2. Państwa wolnego od zabobonów
  3. Wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej
  4. Poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet
  5. Polski dla wszystkich

"Od Rosario po Puławy, od Wrocławia po Canberrę: jesteśmy wszędzie" - piszą polskie organizatorki. Rzeczywiście, to część międzynarodowego ruchu na rzecz praw kobiet. 8 marca wydarzenia pod hasłem #8M są organizowane od USA po Australię.

Mapa akcji International Women's Strike (Paro Internacional de Mujeres) robi wrażenie:

Więcej informacji o 8M oraz postulatach kobiet w Polsce znajdziecie na Facebooku Ogólnopolskiego Strajku Kobiet:

Zobacz też:

Polski spór o aborcję nie jest nowy. Pojawił się wraz z narodzinami III RP

Więcej o: