Nagrody tylko dla Polaków. Władze Skarżyska postanowiły uczcić 3 maja "wyjątkowym" biegiem

"Z uwagi na patriotyczny charakter imprezy, nagradzani będą wyłącznie uczestnicy narodowości polskiej" - napisano w regulaminie II Biegu Konstytucji w Skarżysku-Kamiennej.

Bieg organizuje Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji, przy współudziale miejskiego urzędu. Odbędzie się pod patronatem prezydenta miasta Konrada Kröniga.

Bieg ma upamiętnić 227. rocznicę Konstytucji 3-go Maja. Odbędzie się 3 maja o godzinie 15, a uczestnicy będą musieli pokonać 15 kilometrów. Nagroda za pierwsze miejsce wynosi 1100 zł, drugie - 900 zł, trzecie - 600 zł. Zwycięzcy kolejnych trzech miejsc otrzymają odpowiednio: 500 zł, 400 zł i 300 zł.

Z uwagi na patriotyczny charakter imprezy, nagradzani będą wyłącznie uczestnicy narodowości polskiej

- napisano w regulaminie biegu.

Kontrowersyjny regulamin biegu w Skarżysku-Kamiennej

O zamianę regulaminu zaapelował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Jakie będą kryteria oceny kto może wciąż udział w biegu, a kto już nie jest godny? Czy czarnoskóry może pobiec, czy też zostaną przyjęte kryteria Młodzieży Wszechpolskiej, która głosi, że 'czarnoskóry nie może być Polakiem'.  Wszak to się świetnie wpisuje w promowane przez ONR hasło 'sport - zdrowie - nacjonalizm' wzięte wprost z propagandy III Rzeszy. Bieg odbędzie się 3 maja. Jest jeszcze czas, by zmienić regulamin. Apelujemy o to do organizatorów.

- napisali przedstawiciele organizacji na Facebooku.

Rzeczniczka prezydenta: „Nie chcieliśmy nikogo urazić”

Do zamieszania związanego z regulaminem odniosła się rzeczniczka prezydenta. Izabela Szwagierek w rozmowie z Onetem powiedziała, że organizatorom nie chodziło o dyskryminowanie innych.

Sugestia dotycząca takiego zapisu w regulaminie wyszła ze środowiska biegaczy. Oni często zauważają, że są zorganizowane profesjonalne grupy biegaczy z zagranicy, które ze startów w takich zawodach, zrobiły sobie pewien rodzaj zarobek

- powiedziała Szwagierek. Jednocześnie zapowiedziała, że regulamin zostanie zmieniony, jednak sens pozostanie ten sam. Zgodnie z nowymi zapisami, nagrody będą przeznaczone dla „osób narodowości polskiej lub posiadającej polskie obywatelstwo”.

Głos zabrał również przedstawiciel MCSiR w Skarżysku-Kamiennej, Janusz Sztompke. W rozmowie z Polsat News powiedział, że w zeszłym roku regulamin był taki sam i nikt wtedy nie zgłaszał zastrzeżeń. Dodał, że wszyscy uczestnicy, niezależnie od narodowości, mogą brać udział w biegu, otrzymują medale oraz nagrody rzeczowe, a także biorą udział w losowaniu nagród od sponsorów. "Nie widzę w tym nic niestosownego" - powiedział Sztompke.

 

Donald Trump nie odróżnia pogody od klimatu. Na czym polega różnica?

Więcej o:
Komentarze (238)
Regulamin biegu w Skarżysku-Kamiennej nagrody przewiduje tylko dla Polakow
Zaloguj się
 • sandwich1

  Oceniono 31 razy 21

  Ja 3.14erdolę. Ma udowadniać narodowość? Do którego pokolenie. Może jeszcze świadectwo chrztu, bo jak prawosławny obywatel od iluśdiesięciu pokoleń pewnie nie Polak. A jak Polak za Kościuszki, to już nie Polak pod rozbiorami. Co się dzieje w tym popierdzielonym kraju?

 • etykieta.zastepcza

  Oceniono 15 razy 13

  Jak będzie przebiegać weryfikacja? Wiadomo: jak czarny to Murzyn, jak żółty to Chińczyk; a w razie wątpliwości majty w dół. Takie czasy...

 • iarna

  Oceniono 19 razy 13

  1. Durna formuła i jeszcze durniejsze jej tłumaczenie. Ale wolno wam. Wystawiacie sobie świadectwo.
  2. Sztompke i Kroenig to w ogóle Polacy? Co to za nazwiska?
  3.W Insurekcji Kościuszkowskiej jednym z dowodzących generałów był Władysław Franciszek Jabłonowski - proponuję troglodytom z ONR zapoznać się z biografią tego pana oraz zwrócić uwagę również na kolor skóry, skoro tak bardzo na to zwracają uwagę. I odpowiedzenie sobie na pytanie - co bardziej świadczy o człowieku - jego pochodzenie czy czyny?
  4. Ogólnie - to, że w naszych powstaniach walczyli i ginęli obcokrajowcy jest dodatkowym smaczkiem, który rządząca ciemnota ze Skarżyska mogłaby przyswoić i podnieść do poziomu refleksji.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 16 razy 12

  Czy przepis dotyczy (a) obywateli obcych narodowości polskiej, (b) obywateli polskich innych narodowości?

 • puuchatek

  Oceniono 12 razy 10

  Ż E N U J Ą C E.

  Pozwolę sobie przypomnieć, że zgodnie z Konstytucją naród polski to "wszyscy obywatele rzeczypospolitej Polskiej".

 • klassa

  Oceniono 16 razy 10

  Dokument o pochodzeniu mamusi, świadectwo chrztu,opinia proboszcza - wystarczą. O co ten hałas?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX