"Polacy, dzieje się coś niezwykle niebezpiecznego". Owsiak ostrzega przed planami MSWiA

"Za kilka miesięcy możemy wszyscy odczuć na własnej skórze, jak potężne narzędzie zyskają politycy" - ostrzega Jerzy Owsiak. Krytykuje pomysł MSWiA, według którego rząd mógłby blokować zbiórki i konfiskować pieniądze ze względu na "ważny interes państwa".

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych. Chodzi o możliwość zablokowania konkretnych kwest, jak np. tej na Janusza Walusia, który w RPA zamordował Chrisa Haniego.

Ministerstwo Joachima Brudzińskiego miałoby możliwość blokady zbiórki z uwagi na "ważny interes państwa" lub "zasady współżycia społecznego". Organizacje apelują, by nie zmieniać prawa, a prawnicy wyjaśniają, że w sprawie Walusia to ministerstwo nie dopełniło swoich obowiązków - kwesta nie spełniała warunków i ktoś to przegapił.

W środę MSWiA urządziło konsultacje w sprawie ustawy. Po tym zorganizowało konferencję i wydało komunikat. - Poprosiliśmy organizacje o przekazanie stanowisk, które zwiększą mechanizm prewencyjny. Chcemy wypracować wspólny model, który doprowadzi do tego, żeby nie doszło więcej do takiej sytuacji, która miała miejsce pod koniec stycznia - mówił wiceminister Paweł Szefernaker.

- Jesteśmy otwarci na transparentność, jawność i dyskusje. Dzisiejsze spotkanie otworzyło debatę, która wynika z tego, że życie przyniosło nam takie wydarzenia, których w myśl obowiązujących przepisów nie można było zablokować - zapewnił wiceminister.

Jednak przedstawiciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wcale nie zapamiętali spotkania jako przebiegającego w atmosferze zgody - napisał później Jerzy Owsiak.

"Polacy, dzieje się coś niezwykle niebezpiecznego, coś co wykracza poza wszelkie normy budowania społeczeństwa obywatelskiego" - ostrzegł. Podziękował wszystkim za dołożenie się do ostatniego finału orkiestry - którego ostateczny wynik poznamy jutro - i wezwał do pomocy w sprawie ustawy.

 Owsiak: "Konferencja nie oddała klimatu rozmów"

"Były to 3 godziny prezentowania kompletnie odległych od siebie stanowisk. Żadna organizacja na dzisiejszym spotkaniu nie zgodziła się z proponowanymi zmianami! Nie ogłosiliśmy razem z Ministerstwem żadnego wspólnego komunikatu" - napisał Jerzy Owsiak.

"Po skończonym spotkaniu, nie informując uczestniczących w nim organizacji, urzędnicy zorganizowali swoją konferencję prasową, podając komunikaty, które w żaden sposób nie oddały prawdziwego klimatu zakończonych właśnie rozmów" 

- napisał.

"Nasz postulat jest jeden – prosimy natychmiast odstąpić od tego pomysłu i nie majstrować przy Ustawie" - podkreślił Owsiak. "Dzisiejsze zapewnienia, że chodzi o 'nasz wspólny interes' są niebezpieczne i zwodnicze. Za kilka dni, za kilka miesięcy, możemy wszyscy odczuć na własnej skórze, jak potężne narzędzie zyskają politycy w walce z nielubianymi przez siebie organizacjami" - ocenił.

"Organizacje pozarządowe mówią jednym głosem"

Zdaniem szefa WOŚP nie ma potrzeby nowelizacji:

Organizacje pozarządowe mówią jednym głosem – dotychczasowa ustawa jest wystarczająca, powstała w wyniku wzorowego procesu konsultacji społecznych i dobrze reguluje organizację zbiórek publicznych w Polsce. Nie potrzeba tu żadnych zmian!

Owsiak pisze, że prawo o zbiórkach w rzeczywiści wymagało zmian - ale lata temu. Od tego czasu zostało znowelizowane przy udziale organizacji, w tym WOŚP. Dziś - ocenia Owsiak - jest dobre i nowoczesne. 

MSWiA postanowiło to diametralnie zmienić, proponując coś, na co absolutnie nie ma zgody. Bez względu na opcję polityczną - nie może być tak, że minister spraw wewnętrznych na niejasnych bardzo przesłankach, jakimi są określenia „sprzeczność z zasadami współżycia społecznego” czy „ważny interes publiczny”, unieważnia zbiórkę oraz ma możliwość uruchomienia procedury „przejęcia” zebranych już środków.

-  pisze szef Orkiestry.

Więcej o:
Komentarze (294)
Jerzy Owsiak: "Polacy, dzieje się coś niezwykle niebezpiecznego"
Zaloguj się
 • zgryz3

  Oceniono 72 razy 56

  Panie Ministrze, jakim ważnym interesem społecznym Pan się zasłania? Czy może być ważniejszy interes społeczny od pomagania najsłabszym?! Pańska partia nie jest właścicielem Polski i Polaków, żeby im zaglądać do kieszeni, do łóżka i decydować, co mają robić w niedzielę - jest nie tylko szkodliwa, chuligańska, rozrabiacka, ale i świrowata. Ręce precz od naszej prywatności! To nie wy, krótkodystansowe chamy, będziecie decydować, co mam robić ze swoimi pieniędzmi!

 • wiro82

  Oceniono 53 razy 43

  Po tych kłamcach nie można spodziewać się niczego dobrego. PIS przebija wszystkie dotychczasowe partie rządzące w bezczelności, ignorancji, niszczeniu państwa spychaniu Polski poza cywilizacje zachodnią. Gratulacje wyborcy PISU macie to czego chcieliście

 • pwiejacz

  Oceniono 51 razy 41

  Ja widzę jeszcze większe niebezpieczeństwo. Jeżeli wolno będzie zabierać majątek osobom prawnym z powodu "interesu społecznego", to dlaczego nie robić temu osobom fizycznym? Pan X. był na demonstracji KOD-u więc decyzją administracyjną Minister Spraw Wewnętrznych zabierze panu X. mieszkanie lub samochód, bo dochód z ich sprzedaży pozwoli dofinansować policję, której działanie jest ważnym dla interesu społecznego. A pan X. będzie mógł się od tej decyzji odwoływać do Sądów podporządkowanych innemu ministrowi-koledze ministra, który wydał decyzję o zajęciu mienia.

 • kazimierz111

  Oceniono 44 razy 30

  Pisowskie trole popierające pisowskich złodziei z dojnej zmiany znów w akcji.

 • masakramasakra

  Oceniono 44 razy 30

  jak ruszą WOŚP to będzie ostatni dzień tych złodziei u władzy. Ludzie butami ich ze stołków wykopią. Miarka się już dawno przebrała. Pisowskie Bizancjum.

 • jurek4491

  Oceniono 36 razy 26

  Budżet pęka w szwach a PiS bardzo usilnie szuka pieniędzy .
  Oni nie rozumieją słowa " pozarządowe " , wszystko musi być PiSowskie , niech przejmą wychodki miejskie , przecież tam też są jakieś pieniądze .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX